Connect with us

Parlament Europejski

SejmLog w Brukseli – sprawozdanie

Dodano

dnia

W dniach 26-27 września na zaproszenie posła PE, Dobromira Sośnierza uczestniczyliśmy w konferencji, podczas której wraz z doktorem Marcinem Chmielowskim z Instytutu im. Romana Rybarskiego zaprezentował „Raport o wolności słowa w Parlamencie Europejskim”.

Dobromir Sośnierz w marcu 2018, w związku z oficjalną rezygnacją z mandatu przez Janusza Korwin-Mikke objął mandat posła do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Jest europarlamentarzystą niezrzeszonym.

Transparentność SejmLoga nie dotyczy jedynie spraw finansowych. Uważamy, że równie istotne jest, aby społeczność skupiona wokół idei SejmLoga miała dostęp do informacji o powodach, przebiegu i celach udziału naszej ekipy w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Informujemy więc na jakich zasadach się tam pojawiliśmy – każdy poseł PE, może raz w roku na koszt Parlamentu Europejskiego zaprosić do 107 dowolnie wybranych osób do Brukseli (warunek – nie mogą być oni pracownikami posła). Parlament pokrywa koszty dojazdu i zakwaterowania uczestników, w zamian za to wymagając, by wzięli oni udział w wycieczce po budynku parlamentu, obejrzeli krótki film oraz wykład o historii i strukturze Unii Europejskiej.

Z SejmLogiem skontaktował się asystent posła Sośnierza, Szczepan Czarnik informując, że postanowili odejść od najczęściej stosowanej praktyki, polegającej na zapraszaniu przez posłów swoich znajomych, czy też na ściąganiu do Brukseli przekonanych już do siebie członków własnego elektoratu. Sztab posła Sośnierza uznał, że lepiej będzie przysługujące środki wykorzystać do organizacji spotkania z dziennikarzami oraz mediami internetowymi, podczas którego poruszona zostać miała tematyka wolności słowa w Parlamencie Europejskim. Co dla nas bardzo istotne, podczas rozmowy uzyskaliśmy zapewnienie o respektowaniu naszej niezależności i prawa do rzetelnej oceny całego wydarzenia. Przy takim warunku postanowiliśmy potwierdzić swoją obecność.

W Brukseli spędziliśmy dwa dni wraz z grupą złożoną z ponad 40 przedstawicieli mediów z całej Polski oraz reprezentacją przedstawicieli różnego rodzaju profili okołopolitycznych prowadzonych w mediach społecznościowych.

Jako SejmLog wzięliśmy udział w spotkaniu z posłem Sośnierzem oraz następującej po nim prezentacji raportu o wolności słowa w Parlamencie Europejskim transmitując ją na żywo.

Przeprowadziliśmy także dwa dłuższe wywiady. Pierwszy z posłem Dobromirem Sośnierzem, drugim była mniej formalna rozmowa z Rafałem Otoką-Frąckiewiczem (Pitu-Pitu) oraz Mikołajem Januszem (Jaok z pyta.pl). Wszystkie materiały zaprezentujemy w najbliższych dniach, obecnie pracujemy nad ich obróbką techniczną.

 

Subiektywnie – wykonaliśmy nasz plan dotyczący wywiadów, poza oficjalnym rozkładem wydarzeń mieliśmy okazję poznać się i porozmawiać z wieloma ciekawymi osobami debatującymi na tematy polityczne w mediach społecznościowych, poznaliśmy funkcjonowanie organizacyjne Parlamentu, ogromną ilość ludzi zaangażowanych w jego obsługę, zobaczyliśmy wnętrza parlamentarnych budynków zawierających w sobie przepych i tandetę jednocześnie oraz co najważniejsze i w gruncie rzeczy dla mnie przykre – zobaczyliśmy jak niewiele może zrobić pojedynczy niezależny poseł w zderzeniu ze ścianą biurokracji i podrzędną funkcją Parlamentu Europejskiego wobec Komisji Europejskiej. Generalnie obyło się bez zaskoczeń.

Co do samego raportu, jakkolwiek ciekawego, to z punktu widzenia osób na codzien zaangażowanych w komentowanie polityki nie przyniósł on zbyt wiele informacji, o których byśmy uprzednio nie wiedzieli samodzielnie śledząc informacje z Brukseli czy Strasbourga. Mimo wszystko uważam, że warto docenić zaangażowanie jego twórców oraz sam pomysł organizatorów polegający na tym, by spożytkować unijne środki na coś bardziej merytorycznego niż zwykła wycieczka do Brukseli. Pamiętajmy przecież, że to nie jest za darmo, a każde euro z milionów wydatkowanych na funkcjonowanie PE pochodzi z naszych podatków i składek do budżetu EU. Takich wycieczek „na zaproszenie posła” Parlament Europejski sponsoruje ponad 700 rocznie.

Na koniec wracając do SejmLoga – ostatecznie ustalając misję SejmLog Media jako portalu informacyjnego oraz przygotowując się do ogłoszenia naboru dziennikarzy (SejmLog został zgłoszony do KRS jako tytuł prasowy) zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy rekrutacyjnej z portalem publicystyczny.pl

Dzięki tej współpracy będzie nam łatwiej oddzielić informację od publicystyki, a naszym dziennikarzom umożliwić realizowanie się w obu dziedzinach, na obu portalach. Szczegóły rekrutacji wkrótce!

Racjonalny republikanin komentujący życie polityczne. W latach 2013-2016 współtworzył portal Żelazna Logika. Pomysłodawca i organizator serii wywiadów oraz oddolnych akcji społecznościowych. Fan rzetelności dziennikarskiej. Przez 11 lat jedną nogą w Irlandii, gdzie aktywnie działał w społeczności polonijnej. Pomysłodawca inicjatywy SejmLog, założyciel Fundacji SejmLog.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.