Connect with us

Polska

SLD i Jaruzelska apelują do prezydenta o niepodpisywanie ustawy degradacyjnej

Dodano

dnia

fot. Sojusz Lewicy Demokratycznej
fot. Sojusz Lewicy Demokratycznej

Dziś na konferencji prasowej przed pałacem prezydenckim działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej apelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustawy degradacyjnej. „Chciałam prosić aby zdegradować mojego ojca, ale nie upokarzać jego byłych podwładnych, rodzin” – mówiła Monika Jaruzelska.

„Szanowny Panie Prezydencie, zwracam się do Pana nie tylko, jako córka żołnierza, ale przede wszystkim jako obywatelka. Jest Pan zwierzchnikiem sił zbrojnych, w związku z tym sprawy wojska są bliskie Pana sercu. Mam ogromną prośbę do Pana Prezydenta, aby zanim podejmie Pan decyzję o podpisaniu ustawy spotkał się Pan z przedstawicielami Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, a także szeroko rozumianymi środowiskami wojskowymi, aby mogli opowiedzieć o niebezpieczeństwie konsekwencji tej ustawy” – mówiła na konferencji prasowej przed pałacem prezydenckim Monika Jaruzelska.

Proszę również, o coś co jest ważne dla Pańskiego środowiska politycznego. Proszę zdegradować mojego ojca, ale nie upokarzać jego byłych podwładnych i ich rodzin, a także tych żołnierzy, którzy podjęli służbę po 1989 r.” – apelowała.

„Mam nadzieję, że znajdzie Pan czas na spotkanie, a także przyjrzenie się tej sprawie. Zrozumiem, że jeżeli zechciałby się Pan spotkać z Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej, to może nie zechciałby się Pan spotkać z córką mojego Ojca. Proszę pamiętać, jest Pan również i moim prezydentem. Panie Prezydencie zbliżają się święta, chciałabym złożyć Panu i Pana bliskim życzenia zdrowych, spokojnych, ale i pełnych refleksji świąt” – mówiła Jaruzelska.

Dwa tygodnie temu, Monika Jaruzelska poinformowała, że we współpracy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej zdecydowano o powołaniu Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej. O szczegółach, dotyczących inicjatywy rozmawialiśmy wówczas z rzeczniczką SLD.

 

Czym zajmie się Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej?

„Centrum będzie zbierało informacje dotyczące osób, których dotyczy tzw. ustawa degradacyjna oferując pomoc prawną w procedurze odwołania. Według zapisów ustawy, degradacji podlegają żołnierze WRON i KBW, ale jej drugi tryb uwzględnia także tych, wobec których wniosek zgłosi minister obrony narodowej. Wówczas decyzję podejmuje prezydent. Jeżeli osoby, których dotyczy ustawa nie żyją – nie ma procedury odwoławczej, dlatego zdecydowaliśmy się pomóc tym, którzy jeszcze mogą się bronić” – mówiła w rozmowie z nami Anna Maria Żukowska, rzeczniczka SLD.

Centrum będzie prowadzić działania informacyjno-pomocowo-statystyczne.  Tym, którzy zostaną objęci działaniem ustawy, a wciąż żyją,  jak np. generał Mirosław Hermaszewski – oferuje pomoc prawną.

 

Kto tworzy CMSUD i gdzie zgłosić się po pomoc?

Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej to inicjatywa, którą będzie tworzyć Monika Jaruzelska, córka generała, który pośmiertnie, zostanie zdegradowany na mocy ustawy, Janusz Zemke – były poseł, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz europoseł oraz inne osoby, które chcą „pro bono” prowadzić sprawy i udzielać porad prawnych.

Jak zapewniła rzeczniczka SLD, tuż po wejściu ustawy w życie, uruchomiona zostanie strona internetowa, gdzie będzie można uzyskać wszelkie informacje. Po pomoc, już teraz można zgłosić się do zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

 

Odbiorą zdegradowanym mieszkania?

„Ustawa zmieni wojsko w ludzi całkowicie poddanych, sterroryzowanych tym, że mogą być zdegradowani, mogą być im odbierane mieszkania, emerytury, wynagrodzenie” – przekonywała na konferencji założycielskiej Monika Jaruzelska.

„Istnieje coś takiego jak zasób mieszkaniowy Ministerstwa Obrony Narodowej. Takie mieszkania przysługują żołnierzom oraz ich rodzinom. Z chwilą wejścia w życie tzw. ustawy degradacyjnej pojawia się pytanie, czy rodzinom osób objętych jej działaniem dalej będzie przysługiwał taki lokal?” – stawiała wówczas pytanie rzeczniczka SLD.

 

Jak dużej grupy dotyczy ustawa?

„Tak naprawdę ciężko ustalić jak duża grupa podlega działaniu ustawy. Jest napisana w taki sposób, że w jej zakres można byłoby wpisać wiele grup. Paradoksalnie, jeżeli chodzi o wydawanie rozkazów użycia broni palnej z powodów religijno-narodowościowych, to pod jej działanie można podciągnąć także część Żołnierzy Wyklętych. Dopóki nie pojawi się jakieś orzeczenie czy sądu, czy decyzja organów administracji publicznej, to nie można ustalić dokładnie, jaki będzie zasięg, zakres podmiotowy tej ustawy” – mówiła w rozmowie z portalem SejmLog rzeczniczka SLD.

„Ta ustawa nie dotyczy tylko i wyłącznie generałów, oficerów WRON i KBW, tak jak to przedstawiało Prawo i Sprawiedliwość. Jest napisana nieprecyzyjnie, stąd też nasz sprzeciw wspiera Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Według obecnych zapisów, to minister obrony narodowej będzie decydował o tym, czy dany żołnierzy sprzeciwił się polskiej racji stanu czy też nie? Zakładamy, że podlegać nowej ustawie może nawet kilkanaście tysięcy osób” – zaznaczyła.

Źródło:
SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.