Connect with us

Polska

Stanisław Michalkiewicz odczytał w Sejmie notatkę MSZ ws. ustawy 447 [WIDEO]

SejmLog

Dodano

dnia

Stanisław Michalkiewicz

W Sejmie odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Konfederacji. Wziął w niej udział także Stanisław Michalkiewicz, który przyznał, że jest w posiadaniu notatki MSZ ws. ustawy 447.

W konferencji prasowej, która odbyła się w Sejmie wzięli udział: Grzegorz Braun, Robert Winnicki, Tomasz Kalinowski, Robert Bąkiewicz oraz Stanisław Michalkiewicz. Ten ostatni przyznał, że jest w posiadaniu notatki MSZ ws. ustawy 447 dotyczącej żydowskiego mienia bezspadkowego w Polsce.

„Ta notatka pochodzi z 25 października ubiegłego roku, a dotyczy rozmowy jaka odbyła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z udziałem pana ambasadora Chodorowicza, który jest pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych do spraw kontaktów z diasporą żydowską z panem Tomaszem Yazdgerdi – jego amerykańskim odpowiednikiem, pełnomocnikiem Departamentu Stanu” – powiedział Stanisław Michalkiewicz.

Po chwili publicysta przyznał, że przedstawi najważniejszy jego zdaniem akapit dokumentu. „Rozmówca pana ambasadora Chodorowicza <<konsekwentnie podkreślał, że zdaje sobie sprawę, iż sprawa restytucji musi być rozpatrywana w horyzoncie czasowym 2019 roku, jako roku wyborczego w Polsce z podstawowym terminem w postaci wyborów do Parlamentu na jesieni 2019 roku. Podkreślił, że strona amerykańska jest zainteresowana, aby w okresie do wyborów parlamentarnych w Polsce, a jednocześnie do momentu przekazania do Kongresu raportu w ramach ustawy Just, strona polska w konkretny sposób posunęła kwestię restytucji do przodu>>”– czytał Stanisław Michalkiewicz.

„Postęp w kwestii restytucji zdefiniował jako przystąpienie przez stronę polską do procesu prowadzącego do definitywnego rozwiązania kwestii restytucji, który to z kolei rozumiał jako podjęcie rozmów z przedstawicielami społeczności żydowskich, przede wszystkim negocjacji o charakterze finansowym, mających na celu ustalenie konkretnych kwot możliwych rekompensat, które jego zdaniem mogą mieć częściowy charakter. Podkreślił, że strona amerykańska nie oczekuje i nie spodziewa się działań legislacyjnych w określonym wyżej horyzoncie czasowym, natomiast uważa za możliwe konkretne rozmowy i działania niemające wymiaru publicznego i formalnego” – kontynuował.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.