Connect with us

Polska

Sylwia Spurek: będziemy rozmawiać z ludźmi, czy krzyże w szkołach ich bolą

Dodano

dnia

Sylwia Spurek zdecydowała się zrezygnować z funkcji zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich i dołączyć do ugrupowania „Wiosna” Roberta Biedronia. W wywiadzie z Marcinem Zaborskim na antenie RMF FM podzieliła się swoimi poglądami na temat programu partii oraz treści ideologicznych, które słupski polityk chce realizować w przestrzeni publicznej.

Uwagę przykuła zwłaszcza wypowiedź dotycząca kwestii obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Sylwia Spurek po dłuższym zastanowieniu stwierdziła, że krzyże nie powinny wisieć w budynkach publicznych, w tym także w szkołach.

– Uważam, że w sferze publicznej, w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach publicznych nie powinno być symboli religijnych

– mówiła.

Spurek na rozdrożu ideologicznym

Redaktor Zaborski odpowiedział cytatem z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, na który powoływał się w swojej opinii dotychczasowy szef Sylwii Spurek – Adam Bodnar.

„Ewentualna obecność akcentów konfesyjnych w życiu publicznym nie jest wyrazem afirmacji religii ze strony państw, lecz poszanowania tradycji narodowych lub zwyczajów ludności”

– przywołał.

„Jestem zwolennikiem nie umieszczania symboli religijnych w klasach szkolnych”

przypomniał fragment książki Roberta Biedronia.

– Będziemy dążyć do tego, żeby rozmawiać z ludźmi o tym, czy te krzyże ich bolą, czy te krzyże chcą pozostawić. Bo na razie nikt z nikim na ten temat nie rozmawia

– odpowiedziała Spurek.

Sylwia Spurek – kariera

Sylwia Spurek od 22 września 2015 roku pełniła funkcję zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania. Była także wykładowczynią Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Polskiej Akademii Nauk na studiach podyplomowych Gender Mainstreamingu. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego. Członkini honorowa Funduszu Feministycznego Femfund, zbierającego fundusze i przyznającego granty organizacjom feministycznym. Sylwia Spurek jest także espertem European Institute for Gender Equality, Gender Equality Unit i United Nations Population Fund. W 2017 wybrana na dwuletnią kadencję do zarządu Equinet.

Źródło:
RMF FM
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.