Connect with us

Europa i Świat

Szczyt Rosja-Korea Północna. Pierwsze spotkanie Władimira Putina i Kim Dzong Una

Dodano

dnia

Fot. kremlin.ru

W czwartek we Władywostoku odbył się szczyt państw Rosja – Korea Północna. Tematem spotkania były kwestie związane z nuklearyzacją na Półwyspie Koreańskim i relacje dwustronne.

W godzinach popołudniowych lokalnego czasu  rozpoczął się szczyt Rosja i Korei Północnej. Rozmowy odbyły się z opóźnieniem, ponieważ lot prezydenta Rosji był opóźniony. Kim Dzong Un z kolei do Władywostoku przybył już w środę. Było to pierwsze spotkanie Władimira Putina i Kima Dzong Una, jako przywódców obu państw.

„Mogliśmy porozmawiać o historii naszych stosunków między państwami i o dzisiaj, o perspektywach rozwoju więzi dwustronnych. Rozmawialiśmy też o sytuacji na Półwyspie Koreańskim, wymieniliśmy opinie o tym, jak i co należy zrobić, aby perspektywy poprawy sytuacji były dobre”  – powiedział Władimir Putin, cytowany przez PolsatNews.

Kim Dzong Un podkreślił, że przyjechał do Rosji po to, żeby porozmawiać o sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Przywódca Korei określił stosunki między Rosją, jako oparte na „tradycyjnie przyjaznych relacjach”.

Spotkanie obu przywódców za zamkniętymi drzwiami trwało około godziny. Następnie odbyły się konsultacje państwowych urzędników.

 

Szczyt Rosja-Korea Północna w kontrze do USA-Korea Północna?

Największe ośrodki medialne na świecie sugerują i komentują, że szczyt Rosji i Korei Północnej nie jest dziełem przypadku. Od kilku tygodni trwają rozmowy pomiędzy administracją USA a przedstawicielami Korei Północnej o organizację trzeciego spotkania przywódców państw. Jednak obecnie rozmowy spełzły na niczym. Korea Północna nie chciała podejmować rozmów z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo i chce, by zamiast przedstawiciela dyplomacji USA w rozmowach uczestniczył ktoś, kto jest „ostrożniejszy i dojrzalszy w komunikowaniu się”.

Gdy trwał szczyt Rosja – Korea Północna sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew udał się na konsultacje wysokiego szczebla do Seulu. Odbędzie on spotkanie m.in. z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem.

Kolejnym istotnym spotkaniem dla przywódcy Rosji będzie jego wizyta w Chinach.

Źródło:
RT, PolsatNews, TVN24, Twitter
1 Komentarz

1 Komentarz

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.