Connect with us

Polska

Teraz! oskarża PiS i chce uchwalenia ustaw dotyczących „mowy nienawiści”

Paweł Jaworski

Dodano

dnia

Joanna Scheuring-Wielgus/ fot. Kancelaria Sejmu/Rafal Zambrzycki
Joanna Scheuring-Wielgus/ fot. Kancelaria Sejmu/Rafal Zambrzycki

Dziś w Sejmie RP odbyła się konferencja partii Teraz!, która przekonuje, że polski parlament powinien prawnie uregulować przepisy dotyczące tzw. „mowy nienawiści”. Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus przekonywała, że winę za język debaty publicznej ponosi Prawo i Sprawiedliwość.

– Zamordowanie prezydenta Adamowicza to według nas jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w naszej historii. Jest to również dowód na to, że hejt i mowa nienawiści nie tylko ranią, ale również zabijają. Mówię o tym od 3 lat i od 3 lat wszystkie moje wypowiedzi na temat mowy nienawiści oraz ustawy, które składam, są wyśmiewane regularnie przez polityków PiS

– przekonywała posłanka.

– Nigdy żadna formacja rządząca nie używała hejtu i nienawiści do walki z opozycją. Nigdy żadna formacja polityczna nie uczyniła z hejtu i nienawiści codzienności. Do teraz, do formacji, która rządzi teraz, do PiS”

– mówiła Joanna Scheuring-Wielgus z Teraz!.

– To był mord polityczny. Odpowiedzialnym za język nienawiści w Polsce jest PiS. Nie wierzę w refleksję po ich stronie. Gdyby miała miejsce, to Jacek Kurski od kilku dni nie byłby prezesem TVP. Nie zgadzamy się na hasło „ciszej nad tą trumną”. Trzeba wyciągnąć wnioski, żeby nigdy taka sytuacja się w Polsce nie powtórzyła

– dodawał Ryszard Petru.

 

Zespół ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka

Jakiś czas temu posłanka Joanna Scheuring-Wielgus powołała w Sejmie zespół, który miał przeciwdziałać tzw. „mowie nienawiści”, ale w ostatnim czasie skupił się na kwestii pedofilii w kontekście Kościoła katolickiego.

„Zdaję sobie sprawę, sam fakt powołania tego zespołu nie spowoduje, że ta agresja słowna ustanie. Ale my, politycy w różnych partii, ponosimy szczególną odpowiedzialność zarówno za tworzenie atmosfery sporów, która wzmaga tę mowę nienawiści, jak i za to, aby temu przeciwdziałać i zwykłych Polaków łączyć, a nie dzielić. Po 27 latach budowania demokracji być może właśnie teraz przechodzimy jej pierwszy poważny kryzys. I to nie tylko kryzys instytucji demokratycznych, ale także kryzys demokratycznych i obywatelskich postaw. I choć demokracja opiera się na wolności słowa, to wyraźnie należy rozróżnić wolność słowa od słownej samowolki, która judzi, rani i obraża”

– pisała tuż po powołaniu zespołu posłanka Scheuring-Wielgus.

Źródło:
Partia Teraz!/Facebook
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.