Connect with us

Europa i Świat

Tusk o sporze KE z rządem: „To spór o to, czy Polska będzie praworządna”

Paweł Jaworski

Dodano

dnia

Flickr/EU2017EE

W Sofii trwa szczyt UE-Bałkany Zachodnie. To także okazja do spotkań w zakresie punktów spornych. Według przekazanych informacji, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącym Komisji Europejskiej, Jeanem Claudem Junckerem.

„Rzeczywiście wczoraj rozmawiałem krótko, dzisiaj dłużej. Podczas takiego szczyt u to jest wartość dodana, że można z wieloma liderami porozmawiać dość szybko i tutaj w przypadku przewodniczącego Junckera rozmawialiśmy zarówno o tej procedurze, o którą pani pyta, jak również o problemie migracji. Tutaj podkreśliłem to, co dzięki propozycjom posłów, krótko mówiąc Sejm przyjął, a za kilka dni, bodaj 22 maja wchodzi w życie znaczna część zmian, przepisów. Przewodniczący ma tyle rzeczy na głowie, że wolałem pokazać, co do tej pory zostało przeprowadzone, tak żeby mogło to zostać poddane odpowiedniej analizie i żeby rzeczywiście tak, jak pani zapytała, pokazać, co my zrobić i teraz oczekiwać na kroki po stronie UE” – mówił premier Mateusz Morawiecki, pytany o kwestię praworządności.

Morawiecki o rozmowach z Timmermansem

„My poprzez te kroki pokazaliśmy znaczące wyjście naprzeciw oczekiwaniom KE przy jednoczesnym zachowaniu możliwości reform wymiaru sprawiedliwości. Chcę też podkreślić, że powiedziałem dzisiaj przewodniczącemu Junckerowi bardzo wyraźnie to, że my poprzez wdrożenie pewnych nowych zasad od początku tego roku, które nie istniały wcześniej, mianowicie losowa dystrybucja spraw przez prezesów sądów wśród sędziów danego sądu oraz zakaz przesuwania sędziów pomiędzy wydziałami przez prezesów sądów, my znacząco podnieśliśmy niezawisłość całego aparatu sądowego” – mówił premier polskiego rządu.

„Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że przewodniczący Juncker jednoznacznie się ze mną zgodził. Cieszę się, że jakby dostrzegane są te bardzo pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, które zaprezentowaliśmy KE” – podkreślał Morawiecki.

Donald Tusk: To poważny spór o to, czy Polska będzie praworządna

„W ogóle nie oczekuję, żeby polski rząd ustępował przed jakimkolwiek ciałem, w tym przed KE. Bardzo chciałbym, żeby polski rząd umiał ustąpić wobec oczywistych oczekiwań właściwie wszystkich ludzi w Europie czy prawie wszystkich ludzi, ale przede wszystkim w kraju, to znaczy żeby naprawić te rzeczy, które tyle niepokoju wzbudziły i w Polsce i Europie, jeśli chodzi o sądownictwo, TK, etc. To nie jest pojedynek między polskim rządem a KE. To bardzo poważny spór o to, czy Polska będzie praworządnym krajem czy nie” – stwierdził Donald Tusk w Sofii, w trakcie rozmowy z dziennikarzami.

Przewodniczący Rady Europejskiej przekonywał, że najlepszy byłby kompromis.

Źródło:

300polityka

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.