Connect with us

Polska

Ustawa o IPN może zostać zmieniona. Gowin: To nie jest Pismo Święte

Dodano

dnia

Jarosław Gowin/Fot. Krzysztof Białoskórski/Kancelaria Sejmu RP/CC BY 2.0/Flickr
Flickr/Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski

„Ustawa o IPN to nie jest Pismo Święte” – powiedział na antenie TVN24 Jarosław Gowin.

Polityk odniósł się do relacji Polski z USA. Wicepremier oraz minister szkolnictwa wyższego w rządzie Mateusza Morawieckiego ocenił, iż stosunki pomiędzy dwoma państwami są bardzo dobre. „Intensywność relacji z ekipą obecnego prezydenta jest bardzo duża, on sam wizytował Polskę w ubiegłym roku, niedawno był u nas sekretarz stanu” – dodał.

Gowin ocenił również, że na stosunkach polsko-amerykańskich pojawiła się rysa, jednak w jego ocenie „nie jest to nic więcej niż rysa”. „To trwałe oczekiwanie strony amerykańskiej że rozwiążemy problem nowelizacji ustawy o IPN” – powiedział.

Wicepremier odniósł się również do kształtu ustawy, która wywołała tyle kontrowersji zarówno w naszym kraju, jak i za jego granicami. „Ustawa o IPN to nie jest Pismo Święte. To nie jest tak, że tam niczego literalnie nie można zmienić. Mam nadzieję, że problem zostanie rozwiązany przez orzeczenie TK. Jeżeli nie – będziemy się zastanawiać, co dalej. Ustawa o IPN nie zaciąży długofalowo na polskiej polityce zagranicznej” – oświadczył.

NOWELIZACJA USTAWY O IPN

6 lutego Andrzej Duda ogłosił, iż podpisze nowelizację ustawy o IPN przyjętą wcześniej przez Sejm i Senat. Prezydent zaznaczył jednocześnie, że skorzysta ze swojego sprawa i w trybie następczym przekaże ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ma on zbadać zgodność artykułu 55a (mówiący o karach za przypisywanie Polsce odpowiedzialności za zbrodnie) z Konstytucją.

„Jestem skłonny przychylić się do tego, aby wątpliwości zostały rozstrzygnięte, nie chciałbym, aby ocaleni mieli wątpliwości, czy mogą głosić swe świadectwo, ale nie chciałbym też, aby Polacy byli pomawiani o udział w Holokauście” – powiedział prezydent.

 

Źródło:
TVn24, SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.