Polska
Wassermann do Rostowskiego: Do polityki przyszłam, żebyście z niej na zawsze odeszli
W Sejmie RP trwa przesłuchanie Jana Vincent-Rostowskiego, byłego ministra finansów w rządzie Platformy Obywatelskiej, który stawił się przed Komisją śledczą ds. Amber Gold. W trakcie posiedzenia nie brakowało mniej merytorycznych sformułowań i wzajemnych uszczypliwości.
– Tak się przyjemnie z panią rozmawia, ale myślę, że krótka przerwa by się pani przydała
– stwierdził Jacek Rostowski, pytany przez Małgorzatę Wassermann czy prosi o przerwę.
– Ja dla polityki przyszłam dlatego, żebyście z niej na zawsze odeszli. Stopień cynizmu z państwa strony, że tak z Polską postępowaliście, jak pan dzisiaj… Prosił pan o przerwę, chciałam ją panu dać, a pan mówi, że ona jest mnie potrzebna. Nie jest mi potrzebna
– odpowiedziała przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.
Komisja śledcza ds. Amber Gold
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Komisję Śledczą do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold w związku z podejrzeniem nieprawidłowości ze strony instytucji państwowych, które nie reagowały w sposób adekwatny do zagrożenia. Do zakresu działania Komisji należy zbadanie i ocena prawidłowości i legalności działań podejmowanych w odniesieniu do działalności prowadzonej przez podmioty wchodzące w skład Grupy Amber Gold.
Zakres działalności komisji ds. Amber Gold
Komisja śledcza zbada działalność Rady Ministrów, w szczególności Ministra Finansów, Ministra Gospodarki, Ministra Infrastruktury (Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej), Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Ministra Spraw Wewnętrznych), Ministra Sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i podległych im 2 funkcjonariuszy publicznych, właściwych rzeczowo i miejscowo urzędów skarbowych, izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej, a także prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych oraz Komisję Nadzoru Finansowego.