Śledź nas na

Polska

Wojtunik krytycznie o zatrzymaniu Gawłowskiego i Wąsiku: „Zajmował się hotelem sejmowym, wydawał pościel i dbał o klucze”

SejmLog

Opublikowany

-

Stanisław Gawłowski fot PO WC20
Platforma Obywatelska RP/Flickr/CC BY-SA 2.0

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego był gościem Bogdana Rymanowskiego w programie „Jeden na jeden” na antenie TVN24. Paweł Wojtunik komentował sprawę zatrzymania posła Platformy Obywatelskiej – Stanisława Gawłowskiego. W jego opinii istnieje duże prawdopodobieństwo, że prokuratura nie działa w tej sprawie jako byt niezależny od nacisków politycznych.

„Nie jestem władny, nie mam tytułu do tego, aby oceniać decyzję sądu ws. Stanisława Gawłowskiego. Nie jestem już szefa CBA i również jako szef CBA bym jej nie oceniał. Nie znam całości materiału, natomiast decyzja sądu jest decyzją organu niezależnego i decyzja o 3-miesięcznym areszcie jest decyzją, nad którą zawsze należy się zastanowić, co nie znaczy, że mam zaufanie do organów prokuratury i CBA – myślę, że podobnie jak większość obywateli, bo oddzielając kwestię materiału, którym dysponował sąd, chciałbym podkreślić, że fatalnie oceniam komunikację, jaką prowadzi biuro w tej sprawie, bo to komunikacja budująca wątpliwości, a nie wyjaśniająca tę kwestię” – mówił Paweł Wojtunik.

 

Budowanie napięcia i propagandy

Paweł Wojtunik w rozmowie przekonywał, że co prawda nie ma dobrych terminów na przeprowadzenie prac operacyjnych, takich jak zatrzymanie, ale ma duże wątpliwości, co do budowania napięcia i propagandy jakim było grudniowe przeszukanie mieszkania polityka opozycji. Jak podkreślił, CBA oraz prokuratura są obecnie kierowane przez osoby o silnych konotacjach politycznych. Były szef CBA zaznaczył, że w takich sytuacjach prokuratura powinna jasno i wyraźnie wyjaśnić opinii publicznej kontekst, zachować dobrą komunikację a nie ofensywę wobec osoby podejrzanej.

 

Wojtunik: Realne kierownictwo CBA znajduje się w KPRM

„Sposób realizacji tej sprawy, podejścia do realizacji do tej sprawy uważam za skandaliczny i biuru będzie ciężko się obronić i uwierzyć w racjonalność argumentów, kiedy sposób realizacji przebiega w sposób, który narzuca sam opinii publicznej, podejrzenia o to, że motyw i sposób przeprowadzania realizacji jest motywem politycznym” – mówił były szef CBA.

„Obecne realne kierownictwo CBA znajduje się w KPRM w urzędzie koordynatora. Chcę powiedzieć, żę komunikacja, którą prowadzi biuro koordynatora i komunikacja twittowa prowadzona przez koordynatorów świadczy o tym, że weszli w rolę osób zarządzających biurem, a nie osób koordynujących i nadzorujących biuro. Biuro nie jest częścią KPRM i rządu, jest instytucją niezależną” – mówił Paweł Wojtunik w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

 

Wojtunik: zniszczono 6 lat pracy nad odpolitycznianiem biura

„Powiem bardzo elegancko, że nie chcę oceniać kompetencji pana Wąsika. Kiedy ja brałem udział w najważniejszych operacjach policyjnych, z zagrożeniem życia i zdrowia, pan Wąsik zajmował się hotelem sejmowym, wydawał pościel i dbał o klucze. […] Chciałbym, żeby Wąsik skomentował informacje pojawiające się w mediach nt. swoich relacji z aferą reprywatyzacyjną, bo wiele wątpliwości również się pojawiło” – dodał.

Żródło :

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.