Connect with us

Europa

Wyniki spisu powszechnego w Irlandii – Polacy wciąż najliczniejszą mniejszością.

Dodano

dnia

Główny Urząd Statystyczny Irlandii opublikował właśnie wyniki spisu powszechnego przeprowadzonego w 2016 roku. Poprzednie spisy były wykonywane w roku 2006 oraz 2011. Przedstawiamy kilka ciekawych z polskiego punktu widzenia danych statystycznych.

 

  • W 2016 roku na terenie Irlandii przebywało 122,515 osób narodowości polskiej. Co ciekawe liczba ta jest praktycznie identyczna jak ta odnotowana w 2011 roku. Według spisu z 2016 roku ogółem Irlandię zamieszkiwało 4.77 miliona osób. Polacy stanowili więc 2.56% mieszkańców Irlandii.

 

  • Najwięcej Polaków mieszkało w hrabstwie Dublin – 33,751 osób co stanowiło 28% ogółu Polaków w Irlandii.

 

  • Mimo że jesteśmy największą mniejszością, nie ma to zbytniego przełożenia na nasze możliwości wyborcze i wynikający z nich wpływ na irlandzką politykę. Analizując nasze rozmieszczenie w granicach poszczególnych okręgów wyborczych jedynie w obszarach miejskich stanowimy pomiędzy 0,8% a 1.23% wyborców, na większości terytorium Irlandii nie przekraczamy 0.1%

 

 

 

  • Zdecydowana większość Polaków zamieszkujących Irlandię mieści się w przedziale wiekowym 25-44 lat. Aż 47% Polaków było w wieku pomiędzy 30 a 40 lat. Proporcja Irlandczyków w tej samej kategorii wiekowej to 17%.

 

  • Bardzo korzystnie wypadamy pod względem zatrudnienia. Aż 73% Polaków w wieku produkcyjnym jest zatrudnionych. Dla porównania ten sam wskaźnik dla całości populacji Irlandii wynosi jedynie 53%. Zdecydowanie więc nie powinniśmy (i miejmy nadzieję nie jesteśmy) być postrzegani jako obciążenie dla budżetu Irlandii i biorcy danin socjalnych.

 

  • Polacy zatrudnieni są głównie w handlu i usługach – 22%, produkcji – 18% oraz hotelarstwie i gastronomii – 15%.
    17,049 osób (23%) było zatrudnionych przy pracach nie wymagających kwalifikacji (w tym 5708 osób jako źródło dochodu podało sprzątanie i pomoc domową). Stanowimy również spory odsetek wśród pracowników wykwalifikowanych – 25% ogółu zatrudnionych przy w obróbce metalu, 15% ogółu zajmujących się krawiectwem, 14% ogółu rzeźników. Co czwarta piekarnia w Irlandii prowadzona jest przez Polaków.

 

  • Łączymy rodziny. W tej kategorii widać jak na dłoni, że zasiedlamy się i po zrealizowaniu swoich potrzeb związanych ze znalezieniem pracy i mieszkania staramy się ściągnąć do siebie rodzinę. W 2006 roku 47% Polaków w związku małżeńskim nie zamieszkiwało z mężem czy żoną. Według spisu z 2016 roku takich osób było już jedynie 9%.

 

  • Pomimo przebywania w Irlandii, która widocznie podąża w kierunku świeckości, 86% Polaków podczas spisu powszechnego wskazało wyznanie rzymskokatolickie.

źródło informacji – CSO Central Statistics Office

Racjonalny republikanin komentujący życie polityczne. W latach 2013-2016 współtworzył portal Żelazna Logika. Pomysłodawca i organizator serii wywiadów oraz oddolnych akcji społecznościowych. Fan rzetelności dziennikarskiej. Przez 11 lat jedną nogą w Irlandii, gdzie aktywnie działał w społeczności polonijnej. Pomysłodawca inicjatywy SejmLog, założyciel Fundacji SejmLog.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.