Connect with us

Polska

Ziemkiewicz, Międlar, Ogórek i Michalkiewicz w izraelskim raporcie o antysemityzmie. Odpowiedź publicysty „Do Rzeczy”

SejmLog

Dodano

dnia

Rafał Ziemkiewicz/fot. Marek Gierasimiuk
Marek Gerasimiuk

Wypowiedzi m.in. Rafała Ziemkiewicza, Magdaleny Ogórek, Stanisława Michalkiewicza, dr Ewy Kurek czy suspendowanego księdza Jacka Międlara znalazły się w corocznym raporcie o antysemityzmie opublikowanym przez Centrum Kantora przy Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Wypowiedzi wspomnianych publicystów znalazły się w rozdziale raportu dotyczącym wypaczania Holokaustu. Twórcy przytaczają w tym miejscu przykłady trywializacji, banalizowania i dyskredytowania pamięci o tym zdarzeniu. Znalazły się tam m.in. wystąpienia Jacka Międlara, dr Ewy Kurek czy prof. Jerzego Nowaka.

Oprócz tego autorzy raportu twierdzą, że „ultrakatolickie Radio Maryja” instrumentalnie wykorzystuje rolę Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a Rafał Ziemkiewicz promuje pogląd, iż podczas II Wojny Światowej Polska powinna znaleźć się po stronie hitlerowskich Niemiec i wspólnie z nimi walczyć ze Związkiem Radzieckim.

Cały raport znajdą państwo W TYM MIEJSCU.

Odpowiedź Ziemkiewicza

Ziemkiewicz skomentował niechlubną nominację w serwisie Facebook i zaprzeczył, by kiedykolwiek formułował podobną tezę.

„Sukcesy od rana. Znalazłem się w dorocznym raporcie „Kantor Centre for the Study of Contemporary European Jewry at Tel Aviv University” o antysemityzmie na świecie. Ponieważ na różnych „listach żydów” umieszczany jestem regularnie, uzupełnienie tego obecnością na liście antysemitów uważam za zawodowy sukces – coś jakby zdobycie „korony Synaju” – napisał.

„Jest jednak trochę dziegciu w tej beczce miodu. Po pierwsze, zostałem tam nazwany „Rafałem Michałem Ziemkiewiczem” (chodzi jednak niewątpliwie o mnie, bo wraz ze mną potępiony został tygodnik „Do Rzeczy”). Po drugie, nie chodzi w ogóle o żadną moją wypowiedź na temat Żydów. Do kategorii „holocaust distorter” zakwalifikowano mnie jako głosiciela tezy, że w II Wojnie Światowej Polska powinna znaleźć się po stronie Niemiec przeciwko Związkowi Sowieckiemu. Problem w tym, że ja takiej tezy nigdy nie postawiłem, ale ponieważ książka Piotra Zychowicza ukazała się wcześniej od mojej, więc mędrcom podobnym sporządzającemu listę czytać się jej już nie chciało. Zychowicza też zresztą nie, poza jednym, pierwszym akapitem” – dodał.

„Swoją drogą ciekawe, że wg Tel Aviv Uniwersity w tej wojnie była jakaś „German side”. Logicznie może z tego wynikać, że holocaustu dokonali Niemcy, a nie naziści, co nie wiem jak Państwu, ale mnie z daleka zalatuje „holocaust distortion”. Jako autor „polskiej” części raportu podany jest niejaki Rafał Pankowski. Zdumiewające, że centrum Kantora nie stać na lepszych kapusiów” – zakończył.

Czytaj także: Dziennikarz „Gazety Wyborczej” opuścił radiowe studio podczas audycji. Nie chciał przebywać w towarzystwie Ziemkiewicza

Źródło:

Press, Facebook, SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.