Polska

Ziobro o KRS: „Dziś udało się przywrócić zasadę trójpodziału władzy”

Dodano

dnia

fot. SejmLog

Dziś posłowie powołali nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowanie odbyło się bez udziału Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz .Nowoczesnej. Wyboru dokonano większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Za powołaniem nowego składu KRS głosowało 267 posłów a dwóch wstrzymało się od głosu.

Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że dziś, w polskim Sejmie, udało się przywrócić, w pełni tego słowa znaczeniu, zasadę trójpodziału władzy. Do tej pory było bowiem tak, że władza sądownicza w rzeczywistości była swoistym państwem w państwie. Nie podlegała realnym mechanizmom kontroli i system demokratyczny w tym sensie w Polsce nie do końca działał. Tak naprawdę jedynym elementem, mającym legitymację demokratyczną i wpływ zarazem na funkcjonowanie polskie sądownictwa, były decyzja pana prezydenta. Tak poza tym całe sądownictwo, jeżeli chodzi o nabór, awanse, cały proces związany z postępowaniami dyscyplinarnymi, usuwaniem z sądownictwa, były poza sferą kontroli demokratycznej władzy. To się właśnie zmieniło. Zdecydowaliśmy się wprowadzić model, który ma swoją tradycję w części państw europejskich” – mówił na konferencji prasowej dotyczącej KRS minister Zbigniew Ziobro.

GERSDORF REZYGNUJE Z FUNKCJI

W Krajowej Radzie Sądownictwa zasiądą: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew Stanisław Łupina, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł Kazimierz Styrna.

„Uprzejmie informuję, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf złożyła dzisiaj, 6 marca 2018 r., rezygnację z funkcji Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa” – poinformował jednocześnie rzecznik KRS.

Exit mobile version