Connect with us

Europa i Świat

Historyczne zwycięstwo kandydata na urząd prezydenta Meksyku

Dodano

dnia

Hasselbladswc / Wikimedia

Przywódca Partii Odrodzenia Narodowego Andres Manuel Lopez Obrador zwyciężył w wyborach prezydenckich w Meksyku. Z wstępnych wyników przedstawianych przez władze, Lopez Obrador osiągnął rezultat ok. 53% głosów.

Meksykańskie władze w niedzielę około północy lokalnego czasu poinformowały, że Andres Manuel Lopez Obrador (AMLO) zwyciężył w wyborach na urząd prezydenta. To historyczne zwycięstwo, ponieważ Lopez Obrador będzie prezydentem wywodzącym się z ugrupowania lewicy. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 1934 roku, kiedy do władzy doszedł Lazano Cardenas.

Jego największym konkurentem wyborów był Ricardo Anaya będący na czele Partii Akcji Narodowej, skupiającej elektorat centrowy. Uzyskał on wynik 22,6% głosów. Innym z rywali był Jose Antonio Meade z ugrupowania Partii Rewolucji Instytucjonalnej, który zdobył 15,7%. Obaj kandydaci złożyli gratulacje AMLO.

Obecny prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto nie mógł ubiegać się o reelekcje zgodnie z prawem panującym w Meksyku. Razem z wyborami prezydenckimi w Meksyku odbyły się wybory parlamentarne oraz do władz regionalnych i lokalnych. W sumie do obsadzenia było około 18 tysięcy mandatów. Liczba osób uprawnionych do głosowania sięgnęła około 89 milionów ludzi. Frekwencja wyborcza wyniosła 62,7%.

Porażka Partii Rewolucji Instytucjonalnej

Ugrupowanie, które obecnie rządzi zanotowało druzgocącą porażkę. Partia Rewolucji Instytucjonalnej rządziła łącznie 77 lat z pewnymi przerwami. Wysoki poziom popularności PRI datuje się na drugą połowę XX wieku.

Kim jest Andres Manuel Lopez Obrador?

Urodził się w 13 listopada 1953 r. W społeczności wiejskiej Tepetitán w południowym stanie Tabasco. W 2000 roku wygrał wybory na burmistrza Meksyku (red. Stolica Meksyku). Startował w wyborach prezydenckich w roku 2006 i 2012, lecz bez powodzenia. AMLO zadeklarował, że nie zamierza „tworzyć dyktatury”.

– Chcę przejść do historii jako dobry prezydent Meksyku.

Jego głównym paliwem wyborczym było „end  a mafia of power”(przet. koniec z mafią władzy). Pragnie zwalczyć korupcję, która nękała ustępującą władzę. Nie zamierza nacjonalizować największych przedsiębiorstw w kraju. Zapewnił o dyscyplinie fiskalnej. Pierwszym krokiem do realizacji swoich planów ma być podniesienie emerytur dla osób starszych. Przeciwnicy polityczni zarzucali mu posługiwanie się populistycznymi hasłami, a także spowolnienie gospodarki poprzez programy prospołeczne.

Relacje Meksyk-USA

Lopez Obrador był krytyczny wobec obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Nazywając jego politykę jako „nieodpowiedzialną” i „rasistowską”. Zaraz po ogłoszeniu wyników, Trump na Twitterze pogratulował AMLO zwycięstwa w wyborach. Jednym z celów nowego prezydenta Meksyku będzie normalizacja stosunków z USA. W obszarze migracji, m.in słynnego muru na granicy USA- Meksyk oraz  umowy Północnoamerykańskie Porozumienie o Wolnym Handlu (NAFTA), którą Donald Trump chce renegocjować.

„Krwawa kampania”

Od początku kampanii wyborczej zabitych zostało ponad 130 polityków z czego część była kandydatami na dane stanowiska.

Informacje o reżimie politycznym w Meksyku

Meksyk należy do państwa federalnego, które jest podzielone na 31 stanów. Na czele każdego stanu stoi gubernator, który jest wybierany w wyborach powszechnych. Jego kadencja trwa 6 lat. Reżim polityczny jest podobny do systemu panującego w USA. Główną władzę sprawuje egzekutywa na czele, której stoi prezydent. Jest on wybierany na w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję, bez możliwości reelekcji.

Władza ustawodawcza z kolei składa się z Izby Deputowanych liczącej 500 osób, wybieranej na 3-letnią kadencję. Drugim składnikiem jest Izba Senatu licząca 128 osób i wybierana na 6-letnią kadencję. Na czele sądownictwa znajduje się Sąd Najwyższy, który często ulega władzy wykonawczej.

Źródło:
mexiconewsdaily.com, bbc.com, iberoameryka.com, tvn 24.pl

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.