Europa
Dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do NATO
Równo 20 lat, 12 marca 1999 roku temu Polska stała się formalnie członkiem NATO. Oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego zostały Czechy, Polska i Węgry.
Przystąpienie trzech państw było początkiem procesu rozszerzania NATO o kraje dawnego bloku komunistycznego i państw, które uzyskały niepodległość po rozpadzie Jugosławii oraz ZSRR.
12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry jako pierwsze kraje z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do #NATO. W 2019 roku obchodzimy 20. rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. #20latPLwNATO 🇵🇱
Więcej: https://t.co/Px0fcmYgtY pic.twitter.com/0LRcdF4yHC
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 12, 2019
Umowa została przyjęta w Independence w Stanach Zjednoczonych przez ówczesną sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Mówiła wówczas, że jest to święto całej Europy i całego NATO.
W dwudziestą rocznicę przystąpienia m.in. Polski do NATO zaplanowane są uroczystości na zamku na Hradczanach w Pradze. Obecni będą prezydenci Polski, Czech, Węgier i Słowacji oraz zastępca sekretarza generalnego NATO. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00.
Z okazji jubileuszu przystąpienia Polski do NATO prezydent RP Andrzej Duda awansował pięciu oficerów na pierwsze stopnie generalskie i admiralskie.
Prezydent RP, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, mianował pięciu oficerów Wojska Polskiego na pierwsze stopnie generalskie i admiralski. Uroczystość wręczenia aktów mianowania odbędzie się 13 marca br. o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim. pic.twitter.com/kTUdlHYR7h
— BBN (@BBN_PL) March 12, 2019
W 2004 roku do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego dołączyły Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Pięć lat później przystąpiła Albania i Chorwacja, a w dwa lata temu Czarnogóra. Kolejnym państwem NATO będzie prawdopodobnie Macedonia Północna, która w lutym 2019 roku podpisała protokół akcesyjny.
Pakt Północnoatlantycki został zawarty w 1949 roku i początkowo był układem wojskowym, którego celem była obrona militarna przed agresywnym działaniem ZSRR i jego państw satelickich. Po rozpadzie Związku Radzieckiego układ przekształcił się w organizację pełniącą funkcję stabilizacyjną i zapewniającą bezpieczeństwo państwom członkowskim.