Connect with us

Europa

Dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do NATO

Damian Fiet

Dodano

dnia

ue nato polska/fot. Krzysztof Białoskórski/Kancelaria Sejmu
ue nato polska/fot. Krzysztof Białoskórski/Kancelaria Sejmu

Równo 20 lat, 12 marca 1999 roku temu Polska stała się formalnie członkiem NATO. Oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego zostały Czechy, Polska i Węgry.

Przystąpienie trzech państw było początkiem procesu rozszerzania NATO o kraje dawnego bloku komunistycznego i państw, które uzyskały niepodległość po rozpadzie Jugosławii oraz ZSRR.

Umowa została przyjęta w Independence w Stanach Zjednoczonych przez ówczesną sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Mówiła wówczas, że jest to święto całej Europy i całego NATO.

W dwudziestą rocznicę przystąpienia m.in. Polski do NATO zaplanowane są uroczystości na zamku na Hradczanach w Pradze. Obecni będą prezydenci Polski, Czech, Węgier i Słowacji oraz zastępca sekretarza generalnego NATO. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00.

Z okazji jubileuszu przystąpienia Polski do NATO prezydent RP Andrzej Duda awansował pięciu oficerów na pierwsze stopnie generalskie i admiralskie.

W 2004 roku do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego dołączyły Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Pięć lat później przystąpiła Albania i Chorwacja, a w dwa lata temu Czarnogóra. Kolejnym państwem NATO będzie prawdopodobnie Macedonia Północna, która w lutym 2019 roku podpisała protokół akcesyjny.

Pakt Północnoatlantycki został zawarty w 1949 roku i początkowo był układem wojskowym, którego celem była obrona militarna przed agresywnym działaniem ZSRR i jego państw satelickich. Po rozpadzie Związku Radzieckiego układ przekształcił się w organizację pełniącą funkcję stabilizacyjną i zapewniającą bezpieczeństwo państwom członkowskim.

Źródło:
Twitter, TVN24
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.