Connect with us

Europa i Świat

Premier Izraela: Izrael jest państwem narodu żydowskiego i tylko jego

Dodano

dnia

Fot. Chatham House/flickr

Izrael nie jest państwem wszystkich swoich obywateli – oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu na swoim Instagramie. Była to odpowiedź Netanjahu na krytykę ze strony izraelskiej aktorki Rotem Seli, która swoim pytaniem wywołała dyskusję w Izraelu.

-Izrael nie jest państwem wszystkich swoich obywateli.  Zgodnie z przyjętym podstawowym prawem narodowym Izrael jest państwem narodu żydowskiego i tylko jego

– oświadczył premier Izraela.

Zapewnił, że Izrael „nie ma problemu z arabskimi obywatelami Izraela”, ponieważ oni są równi wobec prawa, tak jak pozostali obywatele. Zaznaczył też, że jego rząd zainwestował więcej w kwestie arabskie niż jakikolwiek poprzedni.

 

Aktorka Rotem Seli napisała na Instagramie, że około 17% populacji Izraela to arabscy obywatele tego kraju.

-Kiedy ktokolwiek z tego rządu powie opinii publicznej, że jest to państwo [Izrael – przyp. red] wszystkich obywatele, a wszyscy ludzie rodzą się równi?

– zapytała Seli.

Kampania wyborcza w Izraelu

Benjamin Netanjahu ostrzega, że ewentualna porażka jego prawicowego ugrupowania  Likudu w nadchodzących wyborach parlamentarnych może spowodować wejście ugrupowań arabskich w skład koalicji rządowej, co według obecnego premiera stanowi zagrożenie bezpieczeństwa państwa i jego obywateli.

Ugrupowania arabskie wykluczają jednak taką możliwość. Natomiast rywalizująca z Likudem koalicja centrolewicowa zapewnia, że nie będzie potrzebowała ich wsparcia w tworzeniu rządu.

W kwietniu odbędą się wybory parlamentarne w Izraelu. Kampania wyborcza na mocno sfragmentaryzowanej scenie politycznej cechuje się wielowątkowością i ostrą wymianą zdań. Głównymi partiami, które walczą o zdobycie władzy są prawicowa partia Likud, na czele której stoi Benjamin Netanjahu oraz dwa ugrupowania lewicowe – Moc Izraela i Jesz Atid.

Źródło:
The Guardian, Instagram, RMF 24
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.