Connect with us

Europa i Świat

Wybory parlamentarne w Korei Północnej. Jak wyglądają?

Dodano

dnia

Fot. by Ryuugakusei/Wikimedia

W niedzielę w Korei Północnej odbywają się wybory parlamentarne. Najwyższe Zgromadzenie Ludowe formalnie jest najważniejszym organem w państwie. Frekwencja oscyluje wokół 100 procent.

Najwyższe Zgromadzenie Ludowe liczy sobie 687 członków i formalnie jest najważniejszym organem w państwie, jednak w praktyce pełni rolę instytucji fasadowej. Parlament zbiera się maksymalnie dwa razy do roku i jego głównym celem jest zatwierdzenie decyzji podjętych przez faktyczne kierownictwo kraju. Zadania parlamentu ograniczają się do akceptacji budżetu oraz decyzji Partii Pracy Korei pod przewodnictwem Kim Dzong Una.

W Parlamencie znajdują się trzy ugrupowania – Partia Pracy Korei, Socjaldemokratyczna Partia Korei i Czundoistyczna Partia Czongu. Partie te wchodzą w skład w tzw. Demokratycznego Frontu na rzecz Zjednoczenia Ojczyzny, co w praktyce powoduje, że różnice między tymi partiami są niewielkie.

Wybory parlamentarne odbywają się w Korei Północnej co 5 lat. Frekwencja w trakcie wyborów oscyluje wokół 100 procent. W wyborach w 2014 roku wynosiła ona 99,97 procent.

Przebieg wyborów

W koreańskich mediach dzień wyborów przedstawiany jest jako wydarzenie świąteczne. Udział w wyborach jest obowiązkowy od 17. roku życia i nie ma wyboru kandydatów poza jednym, który jest na liście.

Obywatele są zobowiązani okazać pełne zaangażowanie i poświecenie rodzinie oraz obecnemu przywódcy państwa.  Wyborca otrzymuje kartę do głosowania tylko z jednym nazwiskiem, gdzie nie ma nic do wypełnienia i żadnych pól do zaznaczenia. Głosujący umieszcza kartę w urnie. Znajduje się też kabina do głosowania w sposób prywatny, gdzie można wypełnić kartę. Jednak skorzystanie z takiej możliwości wzbudza natychmiastowe podejrzenia wobec danej osoby.

Następnie wyborca udaje się na zewnątrz i przyłącza się do grup wiwatujących, aby wyrazić swoje zadowolenie z możliwości oddania głosu na „mądre kierownictwo kraju” – relacjonuje BBC.

Wybory parlamentarne mają charakter zarówno legitymizujący, jak i funkcjonalny. Ponieważ głosowanie jest obowiązkowe, wówczas dokonuje się spisu ludności, aby władze mogły monitorować populację i śledzić uciekinierów, którzy mogliby zbiec do Chin.

Oficjalne wyniki wyborów są opublikowane kilka dni później.

Źródło:
BBC.com, The Guardian
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.