Connect with us

Europa i Świat

Rosja chce karać za „fake newsy” i znieważanie władz

Dodano

dnia

Fot. kremlin.ru

Rosyjska Duma uchwaliła w czwartek ustawy przewidujące kary za rozpowszechnianie tzw. „fake news” (fałszywe informacje) oraz znieważanie władz.

Rosja chce walczyć z „fake newsami” oraz znieważaniem władz państwowym. W tym celu Rosyjska Duma, czyli tamtejszy parlament, uchwaliła dwa projekty w tej sprawie. Pierwszy z nich dotyczy fałszywych informacji, które „zdefiniowano w projekcie jako niezweryfikowane informacje, które zagrażają czyjemuś życiu, zdrowiu lub dorobkowi, grożą naruszeniem porządku społecznego lub bezpieczeństwa, a także utrudniają funkcjonowanie m.in. infrastruktury transportowej czy obiektów przemysłu”.

Prywatni użytkownicy, którzy będą rozpowszechniać fałszywe informacje muszą liczyć się z nałożeniem grzywny w wysokości 1,5 tys. dolarów. W przypadku właścicieli tradycyjnych mediów kary mogą sięgać 20 tys. dolarów.

Z konsekwencjami muszą liczyć się również osoby, które rozpowszechniać będą treści „nieprzyzwoite”, w których widoczny jest „brak szacunku dla społeczeństwa, państwa oraz symboli Federacji Rosyjskiej”. Kara przewidziana za taki czyn wynosi  nawet 15 dni spędzonych w areszcie. Każdy przypadek ma być jednak rozpatrywany indywidualne, w związku z czym kara może być mniejsza i niekoniecznie musi to być ograniczenie wolności.

Oba projekty uchwalone przez Rosyjską Dumę przewidują możliwość zablokowania treści bez decyzji sądu. Interweniować będzie prokuratura, która będzie kontaktować się z państwowym regulatorem w zakresie mediów i internetu – Roskomnadzorem.

Czytaj także: Niemcy znów wyszli na ulice. Fala protestów przeciwko ACTA 2

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.