Europa
Holenderscy dyplomaci wydaleni z Iranu
Władze Iranu w poniedziałek wydaliły dwóch holenderskich dyplomatów. To odpowiedź za wydalenie dwóch członków irańskiego personelu dyplomatycznego w czerwcu 2018 roku. Holandia wezwała w poniedziałek na konsultacje swojego ambasadora w Iranie – poinformował minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok.
– Rząd zdecydował o wezwaniu holenderskiego ambasadora w Teheranie na konsultację
– podał szef MSZ Stef Blok.
– Decyzja wynika z oświadczenia irańskiego ministra spraw zagranicznych, w którym podano informację o dwóch holenderskich dyplomatach uznanych w ambasadzie w Teheranie za persona non grata i wydalonych z kraju
– dodał Blok.
Stef Blok w liście do parlamentarzystów podkreślił, że wydarzenia negatywnie rzutują na dwustronnych relacjach oraz są „nie do zaakceptowania”. Według niego wydalenie holenderskich dyplomatów Teheranu jest odpowiedzią na wydalenie z Hagi dwóch irańskich przedstawicieli dyplomatycznych w czerwcu 2018 roku.
Irański ambasador w Holandii został już wezwany do MSZ w Hadze w celu wyjaśnienia tej sprawy.
Kryzys w relacjach Holandia-Iran
Kryzys dyplomatyczny pomiędzy oba państwami zaostrzył się w styczniu, kiedy władze holenderskie oskarżyły Iran o domniemane plany zamachów i zabójstw w Europie, które miały dojść do skutku w 2018 roku w Danii i we Francji. Iran zaprzeczył wówczas o swoim zaangażowaniu w ówczesne wydarzenia w Europie. Skutkiem było nałożenie na Teheran sankcji przez Unię Europejską.