Connect with us

Europa

Holenderscy dyplomaci wydaleni z Iranu

Dodano

dnia

Fot. Amin/Wikimedia

Władze Iranu w poniedziałek wydaliły dwóch holenderskich dyplomatów. To odpowiedź za wydalenie dwóch członków irańskiego personelu dyplomatycznego w czerwcu 2018 roku. Holandia wezwała w poniedziałek na konsultacje swojego ambasadora w Iranie – poinformował minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok.

– Rząd zdecydował o wezwaniu holenderskiego ambasadora w Teheranie na konsultację

– podał szef MSZ Stef Blok.

– Decyzja wynika z oświadczenia irańskiego ministra spraw zagranicznych, w którym podano informację o dwóch holenderskich dyplomatach uznanych w ambasadzie w Teheranie za persona non grata i wydalonych z kraju

– dodał Blok.

Stef Blok w liście do parlamentarzystów podkreślił, że wydarzenia negatywnie rzutują na dwustronnych relacjach oraz są „nie do zaakceptowania”. Według niego wydalenie holenderskich dyplomatów Teheranu jest odpowiedzią na wydalenie z Hagi dwóch irańskich przedstawicieli dyplomatycznych w czerwcu 2018 roku.

Irański ambasador w Holandii został już wezwany do MSZ w Hadze w celu wyjaśnienia tej sprawy.

Kryzys w relacjach Holandia-Iran

Kryzys dyplomatyczny pomiędzy oba państwami zaostrzył się w styczniu, kiedy władze holenderskie oskarżyły Iran o domniemane plany zamachów i zabójstw w Europie, które miały dojść do skutku w 2018 roku w Danii i we Francji. Iran zaprzeczył wówczas o swoim zaangażowaniu w ówczesne wydarzenia w Europie.  Skutkiem było nałożenie na Teheran sankcji przez Unię Europejską.

Źródło:
TVN24
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.