Connect with us

Europa

Federacja Rosyjska zawiesza przestrzeganie układu INF

Dodano

dnia

Fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek podpisał dekret o zawieszeniu przestrzegania przez Rosję układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Dokument obowiązuję w dniu złożenia podpisu przez prezydenta.

Według służby prasowej Kremla dekret został podpisany i wcielony w życie z powodu „konieczności przyjęcia niezwłocznych środków w związku ze złamaniem przez Stany Zjednoczone Ameryki ich zobowiązań”, wynikających z traktatu INF.

Władimir Putin polecił też MSZ przekazanie tej informacji stronie amerykańskiej.

Decyzja Rosji jest odpowiedzią na działania USA

Decyzja o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF była bardzo możliwa już na początku lutego, kiedy Putin zapowiedział, że jego kraj podejmie odpowiednie kroki w odpowiedzi na działania Stanów Zjednoczonych, które 1 lutego ogłosiły zawieszenie przestrzegania INF. Prezydent Rosji wówczas zalecił również zaprzestanie prób inicjowania rozmów z Waszyngtonem na temat traktatu.

Władimir Putin zapowiedział, że w związku z zawieszeniem udziału w układzie INF Federacja Rosyjska rozpocznie prace nad nowymi pociskami rakietowymi, które miałyby osiągać prędkość naddźwiękową.

Prezydent zadeklarował, że Rosja „nie będzie angażować się w kosztowny wyścig zbrojeń” i zaznaczył, że Kreml „nie będzie rozmieszczać w europie i innych regionach świata broni pośredniego i średniego zasięgu – jeśli się ona pojawi  – do tego czasu, dopóki w odpowiednich regionach świata nie pojawi się podobnego rodzaju uzbrojenie produkcji amerykańskiej”.

USA wycofują się z układu INF

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował 1 lutego, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. Dodał, iż Waszyngton wycofa się z traktatu o INF za pół roku, jeśli Federacja Rosyjska nie zacznie stosować się do jego postanowień.

Stany Zjednoczone uważają, że wbrew traktatowi, podpisanemu w 1987 roku, Rosja znajduje się w posiadaniu nowych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu SSC-8. Federacja Rosyjska odpiera te zarzuty. INF zakazuje sygnatariuszom posiadania lądowych pocisków balistycznych oraz manewrujących o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów.

Traktat INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) został zawarty 8 grudnia 1987 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim. Przewiduje on likwidację arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) oraz zakazuje produkcji, przechowywania i używania tego typu broni.

Źródło:
Reuters, Sputnik, TVN24
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.