Connect with us

Polska

Lech Wałęsa przyjedzie do protestujących w Sejmie

Dodano

dnia

Fot. Flickr/PolandMFA

W Sejmie trwa protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Wczoraj rząd opublikował nowelizację ustawy o rencie socjalnej, a także ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. To te propozycje, które w opinii polityków Prawa i Sprawiedliwości, wypełniają postulaty protestujących.

W ciągu kilku dni do Sejmu RP bezskutecznie próbowały dostać się: Wanda Traczyk-Stawska i Janina Ochojska. Na poniedziałek swoją wizytę u protestujących zapowiedział były prezydent, Lech Wałęsa. Kancelaria Sejmu zdementowała pojawiające się informacje o rozważanych pomysłach przeniesienia protestujących w związku ze zbliżającym się szczytem NATO.

„Stanowczo dementujemy plotki o rozważanych jakoby przez Kancelarię Sejmu pomysłach przenoszenia protestujących czy też wykorzystywania jako pretekstów do utrudnienia ich sytuacji względów bezpieczeństwa lub fałszywych alarmów przeciwpożarowych” – napisało Centrum Informacyjne Sejmu w komunikacie.

CIS odniosło się również do zapowiedzi prezydenta Wałęsy: „Prezydent Lech Wałęsa, jako była głowa państwa, ma swobodny wstęp do budynków Parlamentu, bez okazywania jakichkolwiek dokumentów. Poniedziałkowe spotkanie odbędzie się zgodnie z jego życzeniem” – napisał na Twitterze dyrektor Andrzej Grzegrzółka.

Prezydent Duda o proteście

„Mam wielki szacunek dla pani Janiny Ochojskiej i dla jej działalności. Sam byłem w Sejmie i uważam, że ta obecność tam była ważna i pomogła, i cieszę się, bo zaraz później zostały podjęte konkretne negocjacje i w związku z tym konkretne ustalenia. Uważam, że rząd dużo zrobił i naprawdę dużo dał w tej sytuacji. Nie wszystkie działania są możliwe do zrealizowania” – mówił Andrzej Duda w rozmowie z RMF FM.

„Uważam, że minister Elżbieta Rafalska naprawdę bardzo wiele w tej sprawie zrobiła i podchodzi do tego cały czas z dużą empatią. Dobrze realizuje swoje obowiązki jako minister, ale działa w takich realiach, jakie są. Nie jest w stanie dać każdemu wszystkiego, czego ten ktoś by oczekiwał, nawet jeżeli te oczekiwania obiektywnie można uznać za uzasadnione” – podkreślał.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że minister Rafalska przygotowała projekt podwyższenia świadczenia do wysokości najniższej renty oraz pakietu pomocowego, który wesprze osoby z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny.

„Ustawa została przyjęta przez Sejm, przez Senat, podpisana przez mnie i już wysłana do publikacji w „Dzienniku Ustaw”, więc ustawa jest – i to jest konkret” – przekonywał prezydent.

Protestujący niezadowoleni

„Co chwilę jesteśmy zastraszani tutaj. Co chwilę są różne sytuacje. Usłyszeliśmy od pana Dworczyka, wczoraj w mediach, że będziemy zasłaniani jakimiś kotarami, odgradzani, zasłaniani kotarami. To my proponujemy tutaj wszyscy: mamy znajomych, którzy może przywiozą, na pewno przywiozą cegły i cement i może trzeba po prostu zamurować te osoby niepełnosprawne na żywca, tutaj w Sejmie” – mówiła w Sejmie Iwona Hartwich.

„Bardzo apelujemy, zwracamy się do strony rządowej. Prosimy dać jakąś propozycję dojścia do tych 500 zł do 2020 roku. Prosimy nie zasłaniać się tym, że nie ma tych pieniędzy, bo pieniądze są. Są pieniądze na ojca Rydzyka, na grające ławeczki, na rejsy dookoła świata, na premie, limuzyny, itd. Nie wierzymy w to, że nasz kraj zbankrutuje, dając corocznie od 2020 roku tę kwotę” – podkreślała.

„Mocno apelujemy do strony rządowej. Każda strona może wyjść z twarzą. Trzeba pomóc tym osobom niepełnosprawnym. My tak naprawdę od jutra będziemy mieli też banery w języku angielskim. Szykujemy się razem z rządem na przyjęcie szczytu NATO. 25 maja będzie ogromny protest przed Sejmem. Zjeżdżają się rodzice z całej Polski” – zapowiadała Hartwich.

Dworczyk o protestujących podczas szczytu NATO

„Gdzieś jest granica szaleństwa, której nie powinniśmy przekraczać. Chodzi o wygrodzenie miejsca tak, jak w tej chwili jest to wygrodzone właśnie jakimiś słupkami z linką. Ja nie oglądałem tego, więc potrafię tego opisać. Zresztą to jest sprawa służb sejmowych, ale w sposób oczywisty, to miejsce musi być oznaczone, ponieważ na tego rodzaju spotkaniu, o którym mówimy, jak to spotkanie NATO-wskie, swobodnie mogą się poruszać osoby, które posiadają badge. Nikt z zewnątrz nikt nie może wchodzić. My poinformowaliśmy naszych partnerów, że taki protest trwa, że najprawdopodobniej trzeba się liczyć, że on będzie wówczas trwał. Oni to zaakceptowali i tyle” – mówił Michał Dworczyk w rozmowie z Wyborcza.pl.

Horała o niewygodach protestu

„W więzieniu nikt nie siedzi dobrowolnie. Te osoby, które protestują w Sejmie, prowadzą swój protest, można się pochylić nad ich emocjami, nad tym poważnym problemem społecznym, ale niemniej same taką formę protestu wybrały, z wszelkimi związanymi z tym utrudnieniami w sposób oczywisty” – mówił w „Kropce nad i” w TVN24 Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło:
Wyborcza.pl, TVN24, RMF FM, Sejm RP

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.