Polska
Magierowski o burmistrzu Jersey City: „Taka sytuacja wymaga stanowczości”
Steven Fulop, burmistrz Jersey City odpowiedzialny za decyzję dotyczącą przyszłości Pomnika Katyńskiego zlokalizowanego w tym mieście, w swoim wpisie na twitterze nazwał Marszałka Senatu RP, Stanisława Karczewskiego antysemitą, białym nacjonalistą i denialistą holokaustu.
Coraz szersze kręgi zatacza sprawa przyszłości Pomnika Katyńskiego, odsłoniętego na Exchange Place w Jersey City 19 maja 1991 roku. Monument upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej popełnionej w 1940 roku przez radziecką policję polityczną NKWD na polskich jeńcach wojennych. 12 września 2004 roku uroczyście odsłonięto wmurowaną w cokół pomnika tablicę pamiątkową z wizerunkiem Matki Boskiej poświęconą zamachowi z 11 września 2001 roku.
W miejscu gdzie znajduje się pomnik ruszają niedługo prace budowlane, a sam pomnik według najnowszych informacji może być po ich zakończeniu przeniesiony w inne, nieznane jeszcze miejsce. Środowiska polonijne oraz co ważne lokalna społeczność postulują pozostawienie pomnika w obecnym miejscu.
Magierowski o burmistrzu
„Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć” – napisał na Twitterze burmistrz Jersey City.
„Burmistrz Fulop obraził nie tylko Stanisława Karczewskiego osobiście, lecz także trzecią osobę w RP. Taka sytuacja wymaga stanowczości” – napisał Magierowski na Twitterze.
Z dziennikarstwa do polityki
Marek Magierowski urodził się 12.02.1971 w Bystrzycy Kłodzkiej. W roku 1994 ukończył studia hispanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez ponad 20 lat pracował jako reporter, redaktor i publicysta. Był m.in. zastępcą szefa działu gospodarczego w „Gazecie Wyborczej”, szefem działu zagranicznego oraz działu biznes tygodnika „Newsweek Polska”, zastępcą redaktora naczelnego „Forum”.
W latach 2006-2011 był zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, następnie, jako publicysta, pisał o polityce zagranicznej w tygodnikach „Uważam Rze” i „Do Rzeczy”. Jego felietony ukazywały się również m.in. w „Przewodniku Katolickim” i w miesięczniku „W drodze”. Prowadził także program „Ekonomia Raport” w Telewizji Republika. Marek Magierowski był regularnym gościem programów telewizyjnych i radiowych jako komentator spraw międzynarodowych. W roku 2013 ukazała się jego książka „Zmęczona. Rzecz o kryzysie Europy Zachodniej”.
W październiku 2015 r. zakończył karierę dziennikarską i rozpoczął pracę w Kancelarii Prezydenta RP jako ekspert ds. dyplomacji publicznej. Dwa miesiące później został dyrektorem Biura Prasowego KPRP. W maju 2017 r. zrezygnował ze swojej funkcji. W tym samym miesiącu został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w MSZ.