Polska
Michał Boni przeciwko art. 13 dyrektywy „ACTA 2”. Zakłada on wprowadzenie algorytmów filtrujących treści
Michał Boni, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, przyznał, że jest zwolennikiem całkowitego usunięcia artykułu 13 z unijnej dyrektywy dotyczącej praw autorskich. Zakłada on filtrowanie treści pod kątem ich naruszenia. Według wielu ekspertów w konsekwencji może on doprowadzić do prewencyjnej cenzury.
Jak podaje portal chip.pl, 11 grudnia do sieci wyciekła propozycja Komisji Europejskiej ws. artykułu 13 dyrektywy.
– Jej konsekwencją będzie konieczność stosowania automatycznych filtrów cenzurujących treści publikowane przez użytkowników. M.in. z tego powodu na 19 stycznia w wielu europejskich miastach zaplanowano kolejne protesty – także w Polsce. Dyrektywa po zmianach wprowadzonych podczas trialogu będzie głosowana następnie podczas jednego z przyszłych posiedzeń Parlamentu Europejskiego – czytamy.
Okazuje się, iż przeciwnikiem artykułu 13 jest Michał Boni. To zaskakująca informacja, ponieważ europoseł PO, podobnie jak jego koledzy, głosował „za” przyjęciem dyrektywy, w której cały czas znajdował się przecież artykuł 13. Faktem jest jednak to, iż propozycja przyjęta przez Parlament Europejski była stosunkowo łagodniejsza od tej, która forsowana jest obecnie. Niemniej jednak w dalszym ciągu zakładała filtrowanie treści za pomocą algorytmów, co może doprowadzić do prewencyjnej cenzury oraz innych konsekwencjach, które odczują zarówno zwykli użytkownicy sieci, jak i przedsiębiorcy.
#CopyrightDirective prawo autorskie – KLUCZOWE DNI!! Najlepiej byloby USUNAC ART 13 skoro nie mozna znalezc dobrego rozwiazania – uniknac filtrowania !!! @NewsPlatforma @Polityka_wSieci @TomaszSiemoniak @AndrzejHalicki @A_Marchewka @atarkowski @centrumcyfrowe @kurasinski
— Michał Boni (@MichalBoni) January 16, 2019
Julia Reda, niemiecka europosłanka, twierdzi, że postawa Boniego nie jest odosobniona. Wśród eurodeputowany jest bowiem coraz więcej posłów, którzy żałują, że we wrześniu poparli propozycję dyrektywy.
More and more European Parliament colleagues are telling me they regret having voted for #Article13 or the entire #copyright proposal in September. #SaveYourInternet
— Julia Reda (@Senficon) January 15, 2019
Czytaj także: Korwin-Mikke namawia do protestów przeciwko „ACTA 2”
Art. 13
1. Dostawcy usług społeczeństwa informacyjnego, którzy przechowują i zapewniają publiczny dostęp do dużej liczby utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną zamieszczanych przez swoich użytkowników, we współpracy z podmiotami praw podejmują środki w celu zapewnienia funkcjonowania umów zawieranych z podmiotami praw o korzystanie z ich utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną bądź w celu zapobiegania dostępności w swoich serwisach utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną zidentyfikowanych przez podmioty praw w toku współpracy z dostawcami usług. Środki te, takie jak stosowanie skutecznych technologii rozpoznawania treści, muszą być odpowiednie i proporcjonalne. Dostawcy usług przekazują podmiotom praw adekwatne informacje na temat funkcjonowania i wdrażania środków, a także, w stosownych przypadkach, adekwatne sprawozdania na temat rozpoznawania utworów i innych przedmiotów objętych ochroną oraz korzystania z nich.
Cała dyrektywa TUTAJ.