Connect with us

Europa i Świat

Mieszkańcy Nowej Kaledonii zagłosowali w referendum niepodległościowym

Dodano

dnia

W niedzielnym referendum niepodległościowym na zamorskim terytorium Francji znajdującym się na południowym Pacyfiku, 59,5 procent głosujących opowiedziało się za pozostaniem pod jurysdykcją Francji. Tak wynika z częściowych rezultatów. Lokalna telewizja podała, że frekwencja podczas referendum wyniosła 80,7 procent.

 

Mieszkańcy mieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy chcesz, aby Nowa Kaledonia otrzymała pełną suwerenność i stała się niepodległa?”. Uprawnionych do głosowania było ponad 174 tysięcy obywateli.

Ze wstępnych rezultatów wynika, że 59,5 procent głosujących opowiedziało się za zachowaniem dotychczasowego statusu.

 

Stanowisko Francji wobec referendum niepodległościowym

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że nie chce angażować się w wybór, którego dokonają mieszkańcy terytorium zamorskiego Francji.

Francja byłaby mniej piękna bez Nowej KaledoniiEmmanuel Macron

Wspomniał, że terytorium ma znaczenie strategiczne w regionie, w którym Stany Zjednoczone nie wykazują swojego zainteresowania, a „Chiny, krok po kroku, budują swoją hegemonię”.

Nowa Kaledonia otrzymuje od Francji co roku subsydia w kwocie 1,3 mld euro na dotychczasową działalność. To stanowi ponad 15 procent PKB. Ponadto rząd francuski zajmuje się jedynie kwestiami polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Rząd Francji w Nowej Kaledonii reprezentuje wysoki komisarz, który jest mianowany przez prezydenta.

 

Nowa Kaledonia „czołowym graczem” w wydobyciu niklu

Złoża kaladenońskie zawierają około 25 procent światowych zasobów niklu. W 2017 roku, Nowa Kaledonia zajęła trzecie miejsce  w światowej produkcji, z wydobyciem na poziomie ponad 215 tysięcy ton. Stanowiło to 10 procent światowego wydobycia. W 2017 cena za tonę Niklu wynosiła między 8,5 tys dolarów (lipiec 2017) do prawie 11,5 tys dolarów (grudzień 2017).

Nikiel wykorzystuje się w produkcji stali nierdzewnej, gdzie zwiększa jej wytrzymałość i odporność na korozję. Stosowany jest również do produkcji oprawek okularów oraz taniej biżuterii. Nikiel również ma zastosowanie w elektronice. m.in. w bateriach i akumulatorach.

 

Historia Nowej Kaledonii

Nowa Kaledonia została odkryta przez brytyjskiego żeglarza Jamesa Cook`a w 1774 roku. W trakcie II Wojny Światowej była bazą wojsk alianckich na Pacyfiku, którzy rywalizowali z Japonią o dominację w tym regonie. Od 1946 roku jest uznana za terytorium zamorskie Francji. W latach 80-tych doszło do konfliktu rdzennych mieszkańców (Kanakowie) z Europejczykami. W 1998 roku przyjęła status terytorium zamorskiego o „specyficznym statusie” tzw. sui genesis. Na mocy porozumienia z 1998 roku z Numei, do końca 2018 roku miało zostać przeprowadzone referendum niepodległościowe.

 

Pod względem administracyjnym Nowa Kaledonia jest podzielona na trzy prowincje: północną ze stolicą w Kone, południową z stolicą w Numei i Wyspy Lojalności ze stolicą w Lifou.

Nowa Kaledonia znajduje się na powierzchni wynoszącej 18 576 km kwadratowych. Dla porównania, jest niewiele większa niż województwo Pomorskie lub Łódzkie[red.]. Jej terytorium zamieszkuje około 270 tysięcy ludzi. Około 40 procent populacji stanowi społeczność Kanak. Natomiast 27 procent populacji to społeczność europejska. Dominującą religią jest chrześcijaństwo (ponad 50 procent populacji to katolicy)

Wikimedia/ Fot. Kahuroa

Źródło:
TVN24.pl, www.nrcan.gc.ca, Twitter
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.