Europa i Świat
Minister Jacek Czaputowicz otworzył Ambasadę RP w Senegalu
Minister Spraw Zewnętrznych Jacek Czaputowicz w niedzielę oficjalnie zainaugurował ponowną działalność Ambasady RP w Dakarze – poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. Jest to kolejna placówka dyplomatyczna, która po wcześniejszym zamknięciu znów rozpoczyna swoją działalność.
– Bardzo się cieszę, że mogę być dzisiaj w Senegalu i oficjalnie zainaugurować działalność naszej Ambasady w tym kraju.
– powiedział szef polskiej dyplomacji podczas dzisiejszej ceremonii w Dakarze.
– Dakar jest naszym oknem na Afrykę
– podkreślał minister Jacek Czaputowicz.
Szef polskiej dyplomacji podkreślał również, że Senegal to wzór pokojowego współżycia przedstawicieli różnych społeczności i religii.
Bardzo się cieszę, że mogę być dzisiaj w Senegalu i oficjalnie zainaugurować działalność naszej Ambasady – powiedział min. #Czaputowicz podczas ceremonii w Dakarze.
Wcześniej był na wyspie Gorée. Odwiedził też sierociniec wspierany przez @PolskaPomoc.
▶️ https://t.co/O2qGvDtSZz pic.twitter.com/fmncoBcQm7
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) November 4, 2018
Szef polskiego MSZ podkreślił, że ponowne uruchomienie Ambasady RP w Dakarze w 2016 r., po ośmioletniej przerwie, stanowi wyraz ważnej współpracy między Polską a Senegalem oraz innymi państwami Afryki Zachodniej. Zaznaczył też, że proces przywracania polskiej obecności dyplomatycznej w Afryce ma szerszy wymiar. W tym kontekście przypomniał o otwarciu w 2017 r. ambasady RP w Republice Tanzanii.
Minister MSZ dziękuję senegalskiej Polonii
Minister podziękował ponadto miejscowej Polonii za kultywowanie związków z Ojczyzną i promowanie polskiej kultury na afrykańskiej ziemi.
– Jesteście Państwo ambasadorami polskości, dajecie pewne świadectwo, wnosicie na afrykańską ziemię cenne dla nas wartości
– mówił minister Jacek Czaputowicz.
W niedzielę szef polskiej dyplomacji odwiedził także sierociniec prowadzony w Dakarze przez polskie siostry zakonne, których działalność wspierana jest m.in. ze środków w ramach polskiej współpracy rozwojowej. Przy tej okazji minister Czaputowicz podkreślił, że na podstawie wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020 Senegal znalazł się w grupie krajów priorytetowych tej współpracy.
Czaputowicz: Polska jest dumna, że w swojej historii nigdy nie miała przeszłości kolonialnej
Ponadto szef polskiego MSZ udał się dzisiaj na wyspę Gorée, która od XVI do XIX wieku była największą w Afryce bazą handlu niewolnikami. Minister Czaputowicz spotkał się z władzami wyspy. W swoim wystąpieniu podkreślił, że wizyta ta daje wielką motywację do jeszcze bardziej aktywnego działania na rzecz obrony praw człowieka, które mimo postępu cywilizacyjnego są w dalszym ciągu łamane w wielu regionach świata.
– Polska jest dumna, że w swojej historii nigdy nie miała przeszłości kolonialnej i nie przyczyniła się do handlu niewolnikami. Polacy przez wiele dziesięcioleci głęboko doświadczyli, czym jest obca dominacja i jak cenne jest dziedzictwo wolności
– mówił szef polskiego MSZ.
Zaznaczył też, że Polska, będąc krajem, który jest dla świata symbolem dążenia do wolności i solidarności, w coraz większym stopniu wspiera rozwój społeczeństw, w szczególności we wschodniej Europie i Afryce, poprzez stale rosnącą pomoc rozwojową i stypendia naukowe.
W poniedziałek minister Jacek Czaputowicz weźmie udział w Forum na Rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa w Afryce, gdzie wystąpi jako prelegent. Ponadto spotka się ze swoim senegalskim odpowiednikiem Sidiki Kabą.
Kolejna reaktywacja polskiej placówki dyplomatycznej
Placówka w Dakarze jest dziewięćdziesiątą pierwszą Polską Ambasadą, które działają na terytorium dziewięćdziesięciu jeden państw. Zgodnie z planem obecnego rządu, planowane są kolejne inauguracje placówek dyplomatycznych.