Polska
Sejm wybrał członków Krajowej Rady Sądownictwa
Posłowie na Sejm RP wybrali członków Krajowej Rady Sądownictwa. W głosowaniu nie uczestniczyli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Lista nazwisk kandydatów do KRS została ustalona podczas poniedziałkowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Składa się ona z dziewięciu kandydatów wybranych przez PiS oraz sześciu przez Kukiz’15.
Kandydaci PiS: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Leszek Mazur, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna.
Kandydaci Kukiz’15: Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Zbigniew Łupina, Jędrzej Kondek i Maciej A. Mitera.
Podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu posłowie przegłosowali ich wybór. W głosowaniu uczestniczyli tylko przedstawiciele PiS oraz Kukiz’15. Posłowie PO, Nowoczesnej oraz PSL nie wzięli w nim udziału.
Chwilę po rozpoczęciu obrad na sejmowej mównicy pojawiła się Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, która złożyła wniosek formalny o przerwę. „Przerwa przyda się też po to, żeby minister Zbigniew Ziobro mógł wręczyć 15 legitymacji partyjnych, dla piętnastu nominatów PiS i Kukiz’15 do Krajowej Rady Sądownictwa; nawet przygotowaliśmy dla pana ministra komplet piętnastu legitymacji i przekażemy je ministrowi w prezencie” – powiedziała, jednak jej wniosek został odrzucony.
Dziś zgłosiłam wniosek formalny o przerwę wobec nieregulaminowego procedowania. Przerwa przydałyby się, żeby Pan Minister @ZiobroPL mógł wręczyć piętnaście legitymacji partyjnych dla piętnastu politycznych nominatów do #KRS. Przygotowaliśmy taki komplet piętnastu legitymacji. pic.twitter.com/qLleKFJowv
— KamilaGasiukPihowicz (@Gasiuk_Pihowicz) 6 marca 2018
Oprócz jej wniosku upadły także dwa inne: o odesłanie listy kandydatów do komisji oraz odroczenie posiedzenia do czasu przekazania list poparcia dołączonych do zgłoszeń poszczególnych kandydatów.
PO SKŁADA WNIOSEK DO PROKURATURY
Po ogłoszeniu wyników głosowania posłowie PO zapowiedzieli, iż złożą w tej sprawie wniosek do prokuratury. Ich zdaniem mogło dojść do przestępstwa. Politycy partii opozycyjnej twierdzą bowiem, że Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, nie opublikował listy podpisów pod kandydaturami do KRS.
„To niedopełnienie obowiązków” – twierdzą.
.@ArkadiuszMyrcha Kierujemy dzisiaj do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Marszałka #Kuchciński.ego w oparciu o naruszenie przepisów Regulaminu #Sejm.u, Ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz Ustawy o wykonywaniu mandatu posła.❗
— Platforma NEWS✌🇵🇱 (@NewsPlatforma) 6 marca 2018
„Marszałek Kuchciński w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami nie dopuszcza posłów do kluczowych informacji. Marszałek nie przekazuje posłom informacji, które mogą i powinny mieć wpływ na to, jak posłowie zachowają się przy najbliższym głosowaniu. Chodzi o listy poparcia 25 sędziów, którzy składali podpisy pod kandydaturami do KRS” – powiedział Borys Budka.
.@bbudka Na dzisiejszym posiedzeniu #Sejm.u posłowie mają dokonać wbrew art. 187 Konstytucji wyboru 15 sędziów- członków #KRS ale w tej całej sprawie równie bulwersujące jest to, co od dłuższego czasu wyprawia Marszałek #Kuchciński ❗
— Platforma NEWS✌🇵🇱 (@NewsPlatforma) 6 marca 2018
Od dużego czasu w mediach pojawia się teza, że zdecydowana większość kandydatów do #KRS nie ma przymiotu niezawisłości, że być może zostali poparci wyłącznie przez wąską grupę, tzw. grupę trzymającą władzę – @bbudka
— Platforma NEWS✌🇵🇱 (@NewsPlatforma) 6 marca 2018
KOMENTARZE
Wybór członków KRS był szeroko komentowany w sieci. Specjalnie dla państwa przygotowaliśmy najciekawsze wpisy zamieszczone w serwisie Twitter.
Dziś użyliśmy najcięższej broni w demokracji parlamentarnej. Zostawiliśmy #KoalicjaWstydu PiS-Kukiz15 samym sobie w głosowaniu nad usadowieniem politycznych nominatów w #KRS Nominaci powinni pamiętać, że wzięli udział w procederze jawnie sprzecznym z Konstytucją pic.twitter.com/3vR9L6pvkv
— Mirosław Suchoń (@MiroslawSuchon) 6 marca 2018
Koalicja PiS + przystawki upolitycznia #KRS, tym samym niszcząc niezależność polskiego sądownictwa. pic.twitter.com/YVzjwmOSXW
— Ryszard Petru (@RyszardPetru) 6 marca 2018
Wybraliśmy przed chwilą nowych sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie opozycji totalnej. Poszło szybko i sprawnie. A może tak zdecydują się zniknąć z Sejmu na zawsze i będziemy mogli spokojnie oraz merytorycznie naprawiać Polskę? Popieracie?
— Adam Andruszkiewicz (@Andruszkiewicz1) 6 marca 2018
Głosami PiS i ich sejmowych „przystawek” wybrano 15 sędziów do #KRS. Doszło do oczywistego złamania Konstytucji i podporządkowania sądów politykom PiS. Teraz partyjna KRS będzie decydować o tym, kto w Polsce będzie sędzią. Powrót do PRL staje się faktem.#PartyjneSądy
— Borys Budka (@bbudka) 6 marca 2018
Poseł Budka krytykując procedurę wyboru członków Krajowej Rady Sadowniczej powiedział -„jest to wybór Nowej Grupy Trzymającej Władze” i tu rodzi sie pytanie: Czyżby według Pana Posła dotychczasowy KRS to Stara Grupa Trzymająca Władze?
— Anna Kwiecień🇵🇱💯 (@Anna1Kwiecien) 6 marca 2018
#TotalnaOpozycja pomogła wybrać nową #KRS nie biorąc udziału w głosowaniu, gdzie trzeba było zebrać 3/5 głosów… Może myśleli, że idzie o kworum 3/5… Za tym majstersztykiem chyba stał #LiderOpozycji 😂😂😂
— Łukasz Schreiber (@LukaszSchreiber) 6 marca 2018
Najnowsze komentarze