Connect with us

Polska

Sejm wybrał członków Krajowej Rady Sądownictwa

Dodano

dnia

Flickr/Sejm RP/Rafał Zambrzycki

Posłowie na Sejm RP wybrali członków Krajowej Rady Sądownictwa. W głosowaniu nie uczestniczyli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Lista nazwisk kandydatów do KRS została ustalona podczas poniedziałkowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Składa się ona z dziewięciu kandydatów wybranych przez PiS oraz sześciu przez Kukiz’15.

Kandydaci PiS: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Leszek Mazur, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna.

Kandydaci Kukiz’15: Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Zbigniew Łupina, Jędrzej Kondek i Maciej A. Mitera.

Podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu posłowie przegłosowali ich wybór. W głosowaniu uczestniczyli tylko przedstawiciele PiS oraz Kukiz’15. Posłowie PO, Nowoczesnej oraz PSL nie wzięli w nim udziału.

Chwilę po rozpoczęciu obrad na sejmowej mównicy pojawiła się Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, która złożyła wniosek formalny o przerwę. „Przerwa przyda się też po to, żeby minister Zbigniew Ziobro mógł wręczyć 15 legitymacji partyjnych, dla piętnastu nominatów PiS i Kukiz’15 do Krajowej Rady Sądownictwa; nawet przygotowaliśmy dla pana ministra komplet piętnastu legitymacji i przekażemy je ministrowi w prezencie” – powiedziała, jednak jej wniosek został odrzucony.

Oprócz jej wniosku upadły także dwa inne: o odesłanie listy kandydatów do komisji oraz odroczenie posiedzenia do czasu przekazania list poparcia dołączonych do zgłoszeń poszczególnych kandydatów.

PO SKŁADA WNIOSEK DO PROKURATURY

Po ogłoszeniu wyników głosowania posłowie PO zapowiedzieli, iż złożą w tej sprawie wniosek do prokuratury. Ich zdaniem mogło dojść do przestępstwa. Politycy partii opozycyjnej twierdzą bowiem, że Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, nie opublikował listy podpisów pod kandydaturami do KRS.

„To niedopełnienie obowiązków” – twierdzą.

„Marszałek Kuchciński w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami nie dopuszcza posłów do kluczowych informacji. Marszałek nie przekazuje posłom informacji, które mogą i powinny mieć wpływ na to, jak posłowie zachowają się przy najbliższym głosowaniu. Chodzi o listy poparcia 25 sędziów, którzy składali podpisy pod kandydaturami do KRS” – powiedział Borys Budka.

KOMENTARZE

Wybór członków KRS był szeroko komentowany w sieci. Specjalnie dla państwa przygotowaliśmy najciekawsze wpisy zamieszczone w serwisie Twitter.

Źródło:
RMF FM, TWITTER

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.