Connect with us

Polska

Ujazdowski: „żegnam się z PE, potrafię łączyć, a nie dzielić”

Dodano

dnia

Kazimierz Michał Ujazdowski/fot. Kazimierz Michał Ujazdowski/Facebook

Na wspólnej konferencji prasowej, w towarzystwie przewodniczący Grzegorz Schetyna rekomendował kandydaturę Kazimierza Michała Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia. Europoseł został wybrany z list PiS, ale wystąpił z partii 3 stycznia 2017 roku. Polityk był dziś gościem TVN24.

„Moja kampania w sensie formalnym się jeszcze nie zaczęła. Pokazałem jako minister kultury, że potrafię łączyć, a nie dzielić. Nawet moi przeciwnicy polityczni nie zarzucali mi na stanowisku ministra kultury stronniczości. Bardzo wiele środowisk o różnej aksjologii miało satysfakcję z moich rządów. Jestem przekonany, że doprowadzę do dużej koncentracji zaufania i poparcia ze stron środowisk politycznych wokół mojej kandydatury, ale to nie przychodzi z dnia na dzień” mówił Ujazdowski na antenie TVN24.

 

Żegnam się z PE, jeśli nie wygram – kończę karierę polityczną

„To jest moja głęboka decyzja. Ja nie tylko żegnam się z Parlamentem Europejskim, nie myślę o tym, żeby startować jeszcze raz w wyborach europejskich, ale także nie myślę o żadnej innej funkcji parlamentarnej i rządowej. Wszystkie swoje kompetencje, siły i doświadczenia chcę poświęcić dla dobra mieszkańców Wrocławia. To jest decyzja na długie lata” – mówił w „Faktach po Faktach”.

„Jeśli nie wygram, to kończę karierę polityczną i wracam na uniwersytet. Nie jestem politykiem zależnym od stanowisk publicznych” – dodawał.

 

Ujazdowski wiceprezesem PiS

Kazimierz Michał Ujazdowski to m.in. wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości w latach 2002-2007, członek komitetu politycznego PiS, poseł, wicemarszałek Sejmu RP oraz były minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jako wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości był współautorem programu ugrupowania w dziedzinie kultury, polityki historycznej i zagranicznej oraz partyjnego projektu Konstytucji RP. Od 2 lipca 2004 do końca IV kadencji sprawował funkcję wicemarszałka Sejmu IV kadencji. W 2005 uzyskał poselską reelekcję, po czym od 31 października 2005 do 7 września 2007 oraz od 12 września 2007 do 16 listopada 2007 ponownie był ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Burzliwe romanse z partią Kaczyńskiego

W listopadzie 2007 wraz z Pawłem Zalewskim i Ludwikiem Dornem zrezygnował z funkcji wiceprezesa PiS w sprzeciwie wobec sposobu kierowania partią przez Jarosława Kaczyńskiego. Za to też 15 listopada 2007 zostali przez niego zawieszeni w prawach członka partii ze wszczęciem postępowania dyscyplinarnego. 12 grudnia tego samego roku zrezygnował z członkostwa w PiS i wystąpił z klubu parlamentarnego tej partii.

25 września 2010 wraz z innymi członkami Polski Plus, po samorozwiązaniu tej partii, przystąpił ponownie do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach w 2011 po raz szósty został wybrany do Sejmu. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 z ramienia PiS uzyskał mandat europosła. 3 stycznia 2017 ponownie wystąpił z PiS.

Źródło:
TVN24, SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.