Connect with us

Polska

Ziobro: Stefan Michnik z Europejskim Nakazem Aresztowania. „Cztery morderstwa sądowe”

Dodano

dnia

Zbigniew Ziobro/fot. SejmLog

Na konferencji prasowej minister sprawiedliwości poinformował, że sąd wydał wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania wobec stalinowskiego sędziego Stefana Michnika.

– Prokuratura zebrała dowody i postawiła zarzuty m.in. popełnienia czterech zabójstw, morderstw sądowych. Dotyczy to sędziego, pana Stefana Michnika i prokuratura w sposób skuteczny nie tylko postawiła te zarzuty, ale uzyskała od sądu tymczasowe aresztowanie oraz decyzję niezawisłego sądu o Europejskim Nakazie Aresztowania, którego celem jest sprowadzenie do kraju, postawienie przed sądem i pociągniecie do odpowiedzialności za zbrodnie owego stalinowskiego sędziego

– poinformował Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej.

 

Stefan Michnik pod ochroną Szwecji

Stefan Michnik od końca lat 60. Mieszka w Szwecji i jest obywatelem tego kraju od 1977 roku. To nie pierwszy ENA wobec niego. W 2010 roku prokurator wystąpił do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania podejrzanego. Postanowieniem z 10 sierpnia 2010 roku sąd uwzględnił wniosek prokuratora i wydał takie postanowienie, ale jak informuje „Rzeczpospolita”: „sąd w Uppsali oddalił wniosek polskiej prokuratury o jego aresztowanie i ekstradycję do Polski. Uznał bowiem, że zarzucane mu czyny w świetle szwedzkiego prawa uległy przedawnieniu”.

 

Stefan Michnik na celowniku IPN

„Mimo to nadal monitorowane jest miejsce pobytu podejrzanego. Gdyby bowiem doszło do wyjazdu Stefana Michnika ze Szwecji i wjazdu na terytorium Polski lub innego kraju Unii Europejskiej, sytuacja uległaby zmianie. Zarządzono poszukiwanie podejrzanego listem gończym, a zajmuje się tym policja. Przekazanie osoby ściganej ENA organom polskiego wymiaru sprawiedliwości jest możliwe jedynie z innego niż Królestwo Szwecji kraju Unii Europejskiej”

– informował IPN.

Jak informuje „Rzeczpospolita” w 2010 roku Stefan Michnik przestał odbierać kierowaną do niego korespondencję z Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło:
300polityka.pl
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.