Connect with us

Polska

Aleksander Kwaśniewski: Konstytucja teraz? Wielkie zagrożenie dla demokracji

Dodano

dnia

Aleksander Kwaśniewski/fot. Aleksander Kwaśniewski/Facebook
Aleksander Kwaśniewski/fot. Aleksander Kwaśniewski/Facebook

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w „Rzeczpospolitej” komentował sytuację wokół zmian forsowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz zapowiedzi referendum dotyczącego zmiany Konstytucji. Okazją była 21 rocznica podpisania ustawy zasadniczej. W opinii byłego prezydenta, tworzenie nowej Konstytucji w tej chwili, byłoby obarczone zagrożeniem dla demokracji.

Według Aleksandra Kwaśniewskiego nie można powiedzieć, by obowiązująca Konstytucja była „postkomunistyczna”, ponieważ była dziełem wszystkich ugrupowań zasiadających w parlamencie. Podkreślił również, że „to mało lewicowa konstytucja”, zwracając uwagę na odniesienie do Boga w preambule, zapis o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny czy też ochronie życia w „duchu konserwatywnym”.

 

Kwaśniewski: Konstytucja traktowana instrumentalnie

– Ustawa zasadnicza traktowana jest przez rządzących instrumentalnie. Napisaliśmy, że przegląd konstytucji powinien nastąpić po 25 latach, czyli za cztery lata. Byłbym za tym, żeby w Sejmie działała stała komisja konstytucyjna, złożona z wybitnych konstytucjonalistów, posłów, senatorów, przedstawicieli samorządów, żeby przez cztery lata prac parlamentu mogli dokonać analiz i przedstawić sugestie, które mogłyby zostać rozpatrzone przez kolejny parlament

– mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

 

Kwaśniewski: Konstytucja jednej partii?

– W Polsce debata konstytucyjna jest postawiona na głowie

– mówił o obecnych zapowiedziach obecnego prezydenta Aleksander Kwaśniewski.

– Konstytucji w Polsce nie traktuje się poważnie, nie wspominając o jej łamaniu przez rządzących przez ostatnie dwa lata. […] Konstytucja, która dzisiaj miałaby powstać, byłaby konstytucją jednej partii i to jest wielkie zagrożenie dla demokracji

– ostrzegał w wywiadzie.

Źródło:
rp.pl

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.