Polska
Andruszkiewicz i Porwich zakładają Stowarzyszenie „DLA POLSKI”
Zapowiadana przez posła Andruszkiewicza nowa siła polityczna w Sejmie RP stała się faktem. Wraz z posłem Jarosławem Porwichem ogłosili dziś w parlamencie powołanie do życia stowarzyszenia „DLA POLSKI”. Celem jest aktywizacja młodego pokolenia, wymiana elit, ale także postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Założyciele dostali się do ław poselskich z list ruchu Kukiz’15, a po opuszczeniu klubu reprezentują koło Wolni i Solidarni.
Na konferencji prasowej padła też pierwsza propozycja, dotycząca parytetów dla młodych osób w administracji publicznej. Według posłów, to sposób na przełamanie układu. „Chcemy przełamać pewien układ, który się wytworzył i całkowicie blokuje wymianę elit w państwie polskim „– tłumaczył poseł Andruszkiewicz.
Kolejnym punktem do realizacji jest postawienie byłego premiera, a obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu.
„Uważamy jego rządy za bardzo szkodliwe, wręcz złodziejskie. Nie ukrywam też, że będę chciał mobilizować społeczeństwo do tego, aby zablokować powrót Platformy Obywatelskiej do władzy” – podkreślał poseł Stowarzyszenia „DLA POLSKI”.
Zakładamy stowarzyszenie „DLA POLSKI” 💪🇵🇱 Dla Polski to tysiące osób w terenie i reprezentacja w Sejmie. Cele: umocnienie pozycji młodego pokolenia, wymiana elit, postawienie Tuska przed Trybunałem Stanu i szerokie rozliczenia. Działamy! Zapraszamy do współpracy 😎 pic.twitter.com/tlJgKlLB9T
— Adam Andruszkiewicz (@Andruszkiewicz1) 10 maja 2018
Poseł Jarosław Porwich poinformował, że Stowarzyszenie podejmie pracę nad tworzeniem struktur oraz prowadzi rozmowy z kolejnymi posłami, którzy być może już wkrótce zasilą szeregi Stowarzyszenia „DLA POLSKI”. Na razie nie udzielono żadnych informacji dotyczących nazwisk. Być może poznamy je 19 maja na Kongresie Inauguracyjnym.
Andruszkiewicz i Porwich „DLA POLSKI”
Szczegóły projektu mamy poznać 19 maja na Kongresie Inauguracyjnym w Warszawie. O politycznych planach posła pisaliśmy, gdy dowiedzieliśmy się o rezygnacji z funkcji prezesa Stowarzyszenia Endecja.
„Zgodnie z obietnicą rozpoczynam budowę nowej siły politycznej i już dziś zapraszam Was wszystkich do uczestnictwa! W sobotę 19 maja na spotkaniu w Warszawie rozpoczniemy budowę nowego ruchu, którego celem będzie wprowadzenie do Sejmu nowego pokolenia i szerokie, odważne reformy! Chcesz wziąć udział w Kongresie Inauguracyjnym i zmieniać ze mną Polskę?! Wyślij już dziś email na adres [email protected] (napisz w mejlu kontakt do siebie) i weź udział w tym historycznym wydarzeniu. Spotkajmy się WSZYSCY w stolicy i zacznijmy nasz marsz do silnej Polski. Czekam na Twój email!” – napisał poseł Andruszkiewicz.
Kariera polityczna Andruszkiewicza
Adam Andruszkiewicz do Sejmu dostał się z list Kukiz’15, jednak na początku listopada zeszłego roku opuścił klub, którego liderem jest Paweł Kukiz. Poseł zdecydował się dołączyć do koła Wolni i Solidarni, któremu przewodzi doświadczony Kornel Morawiecki. Wcześniej Andruszkiewicz działał w organizacjach narodowych. Kojarzony jest przede wszystkim z funkcji prezesa Młodzieży Wszechpolskiej.
Kariera Jarosława Porwicha
Jarosław Porwich to działacz opozycji w okresie PRL, polityk i związkowiec, przewodniczący zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność” oraz poseł na Sejm VIII kadencji. Na początku lat 80. działał w opozycyjnym Młodzieżowym Ruchu Oporu i następnie w Ruchu Młodzieży Niezależnej.
W stanie wojennym współtworzył podziemne Radio „Solidarność”. W 1984 tymczasowo aresztowany z przyczyn politycznych, skazany następnie na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Publikował w drugoobiegowym czasopiśmie „Solidarność Stilonowska”. Ukończył studia licencjackie na kierunku administracja publiczna w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim, a także studia podyplomowe z zakresu BHP w Wyższej Szkole Biznesu.
Był członkiem Rady ds. Młodzieży przy prezydencie Lechu Wałęsie i przewodniczącym Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”, pracował jako reporter w lokalnych stacjach radiowych. W 1997 kierował regionalną kampanią wyborczą Akcji Wyborczej Solidarność, w 2002 został redaktorem naczelnym związkowego periodyku „Feniks”. W 1988 został członkiem jawnych władz „Solidarności”, w 2006 objął stanowisko przewodniczącego zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „S”.
W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu w okręgu zielonogórskim z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego wyborców Kukiz’15, zorganizowanego przez Pawła Kukiza. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 10 777 głosów. W grudniu 2017 przeszedł z klubu Kukiz’15 do koła poselskiego Wolnych i Solidarnych.
Najnowsze komentarze