Connect with us

Polska

Kolizja auta ŻW wiozącego Antoniego Macierewicza?

Dodano

dnia

Antoni Macierewicz fot. Kancelaria Sejmu - Krzysztof Białoskórski
Antoni Macierewicz fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski

Jak informuje RMF FM, w Warszawie, na skrzyżowaniu ulic Powązkowskiej i Elbląskiej, nieoznakowane BMW zderzyło się z osobówką. Pasażerem limuzyny Żandarmerii Wojskowej był były minister obrony narodowej – Antoni Macierewicz. Według przekazywanych przez RMF FM informacji, nikomu nic się nie stało.

Antoni Macierewicz  został odwołany ze stanowiska ministra obrony narodowej 9 stycznia 2018. 11 stycznia 2018 został powołany przez swojego następcę, Mariusza Błaszczaka, na przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem (podkomisji powołanej przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego). Od 6 lutego 2018 na antenie Telewizji Republika prowadzi razem z Ryszardem Gromadzkim program „Pilnujmy Polski”. Program emitowany jest w każdy wtorek i omawiane są w nim kluczowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem Polski. To już drugi program Macierewicza w telewizji gdyż od paru lat prowadzi też w Telewizji Trwam w każdy czwartek program „Głos Polski”.

 

Antoni Macierewicz dementuje informację

Były szef Ministerstwa Obrony Narodowej dementuje informację podaną przez RMF FM. „Nie uczestniczyłem w żadnym wypadku. Nic mi na ten temat nie wiadomo” – mówił w rozmowie z Telewizją Republika.

 

Żandarmeria Wojskowa

Żandarmeria Wojskowa jest wyodrębnioną i wyspecjalizowaną służbą wchodzącą w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W Siłach Zbrojnych RP i wobec żołnierzy realizuje zadania przewidziane dla Policji. Żandarmeria Wojskowa działa na podstawie Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, która określa zakres działania i organizację oraz uprawnienia i obowiązki żołnierzy ŻW.

Do najważniejszych zadań Żandarmerii Wojskowej określonych przez ustawodawcę należy zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochranianie porządku publicznego na terenach i obiektach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych, a także życia i zdrowia ludzi oraz mienia wojskowego przed zamachami naruszającymi te dobra.

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą brać czynny udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych, nadzwyczajnych zagrożeń środowiska i likwidować ich skutki oraz czynnie uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i humanitarnych, mających na celu ochronę życia i zdrowia oraz mienia, a ponadto wykonywać inne zadania określone w odrębnych przepisach.

 

Szeroki wachlarz zadań Żandarmerii Wojskowej

Wykonując ustawowe zadania, Żandarmeria Wojskowa współdziała ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Służbą Wywiadu Wojskowego, wojskowymi organami porządkowymi oraz dowódcami jednostek wojskowych i dowódcami (komendantami) garnizonów. W sprawach bezpieczeństwa i porządku publicznego Żandarmeria Wojskowa współdziała z polskimi i zagranicznymi organami i służbami właściwymi w tym zakresie w tym m.in. z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policją, Strażą Graniczną, organami celnymi, organami kontroli skarbowej, Biurem Ochrony Rządu i strażami ochrony kolei. Współpracuje i wymienia doświadczenia z policjami wojskowymi innych państw.

Powierzone zadania Żandarmeria Wojskowa realizuje zarówno w kraju, jak i w misjach i operacjach poza granicami państwa. Żołnierze formacji służą na stanowiskach w dowództwach Polskich Kontyngentów Wojskowych, w strukturach wielonarodowych pododdziałów policji wojskowej oraz jako jednolite, zwarte pododdziały w składzie kompanii manewrowych, wykonując zadania w podporządkowaniu narodowym, bądź w składzie pododdziałów wielonarodowych.

Dowódcą formacji i przełożonym wszystkich służących w niej żołnierzy jest Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, który podlega bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej.

Żandarmerię Wojskową tworzą: Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, 6 Oddziałów ŻW w: Bydgoszczy, Elblągu, Krakowie, Szczecinie, Warszawie i Żaganiu, 2 Oddziały Specjalne ŻW w Mińsku Mazowieckim i Warszawie, Centrum Szkolenia ŻW i Oddział Zabezpieczenia ŻW.

Źródło:
RMF FM
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.