Connect with us

Polska

Andrzej Duda: gdy ktoś mówi o współodpowiedzialności polskiego państwa za Holokaust, rani nie tylko Polaków, ale także Żydów

Dodano

dnia

Fot. defence.gov/Tim D. Godbee

W południe przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczęły się główne państwowe uroczystości, upamiętniające żydowskich bojowników i ofiary Holocaustu. Na miejscu swoje przemówienie wygłosił prezydent, Andrzej Duda.

„To powstanie nie miało celu militarnego. To było powstanie ludzi, którzy zachowali godność i zdecydowali, że tę godność zachowają do końca i zginą z bronią w ręku” – mówił prezydent.

„Pochylamy nisko głowę przed bohaterstwem powstańców z getta warszawskiego, przed ich męstwem, determinacją i odwagą” – kontynuował.

W wystąpieniu nie zabrakło odniesień do niedawnego kryzysu dyplomatycznego na linii Polska-Izrael, który wybuchł po przyjęciu przez polski parlament nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Obywatele Izraela zarzucali Polakom chęć fałszowania historii.

„Jestem przekonany, że tak jak Polakom, tak samo Żydom obywatelom polskim, olbrzymie zależy, aby prawda historyczna była jedna. Prawda o ich bohaterstwie, niezłomności, odwadze, ale także o postawie, wszystkich, którzy wówczas wokół byli” – powiedział Duda.

„Dlatego jestem przekonany, że gdy ktoś mówi o odpowiedzialności polskiego państwa czy współodpowiedzialności państwa polskiego za Holokaust, to rani to nie tylko Polaków, ale także Żydów, polskich obywateli, także pamięć tych, którzy polegli pod polską i żydowską flagą” – dodał.

Duda dodał, że każdy, kto próbuje w ten sposób przedstawiać historię rani nie tylko „oszczerstwem i zniewagą”, ale również dlatego, że „ rozmywa odpowiedzialność ich morderców, niemieckich nazistów”.

„Dziś to dzięki bohaterstwu powstańców getta warszawskiego, dzięki ich odwadze, Izrael ma wspaniałą i silną armię. To oni są bohaterami i wzorami dla izraelskich żołnierzy. Ale oni są bohaterami obydwu naszych krajów, Izraela i Polski, jako polscy obywatele. I także tu, w Polsce nigdy nie zapomnimy ich męstwa, bohaterstwa, poświęcenia i odwagi” – powiedział.

Źródło:
TVP Info, Twitter, 300polityka.pl

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.