Polska
Będzie kontrola NIK-u ws. ministra Zielińskiego. „To kompromituje Izbę”
NIK przeprowadzi kontrolę w MSWiA. Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że w ramach przygotowania do kontroli Izba zwróciła się do resortu z wnioskiem o udostępnienie informacji w zakresie zadań nadzorczych i kontrolnych ministerstwa wobec policji. Chodzi o anonimowe informacje, o których sprawdzenie wnioskowała posłanka Platformy Obywatelskiej.
Jak mówiła Bożena Kamińska, chodzi o anonimowe „sygnały” od Podlaskich policjantów, którzy mają skarżyć się na działania wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego. NIK przeprowadzi kontrolę i sprawdzi, czy funkcjonariusze byli delegowani do innych zadań niż mają przypisane w obowiązkach oraz czy nie są ściągani z dni wolnych do pracy. Chodzi o sugestie, że takie sytuacje miały miejsce podczas wizyt wiceministra Jarosława Zielińskiego.
Zieliński: kampania polityczna, która kompromituje NIK
Do sprawy odniósł się już sam zainteresowany, który określił działania NIK-u, podejmującego czynności po anonimowym zawiadomieniu od posłanki Platformy Obywatelskiej jako „kampanię polityczną, która kompromituje Izbę”.
Prezes NIK na wniosek swojej byłej partyjnej koleżanki posłanki PO zapowiada, oczywiście w TVN, kontrolę we wskazanych przez nią jednostkach podlaskiej Policji. Na podstawie anonimów. Ta kampania polityczna kompromituje Izbę, a ma być ona bezstronnym organem kontrolnym państwa.
— Jarosław Zieliński (@ZielinskiJaro) March 19, 2019
„Prezes NIK na wniosek swojej byłej partyjnej koleżanki posłanki PO zapowiada, oczywiście w TVN, kontrolę we wskazanych przez nią jednostkach podlaskiej Policji. Na podstawie anonimów. Ta kampania polityczna kompromituje Izbę, a ma być ona bezstronnym organem kontrolnym państwa”
– napisał wiceminister Zieliński na profilu społecznościowym.
Czym zajmuje się NIK?
NIK kontroluje wszystkie urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa, w których pojawia się grosz publiczny. Izba sprawdza, czy te jednostki wykonują swoje zadania na rzecz obywateli w sposób najbardziej efektywny i oszczędny. Znowelizowana Ustawa o NIK z 23 grudnia 1994 roku, stanowi, że Izba może podjąć kontrole na zlecenie Sejmu lub jego organów, na wniosek Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz z własnej inicjatywy. Najwyższa Izba podlega Sejmowi RP. Stanowi o tym zarówno Konstytucja RP, jak i ustawa o NIK. Prezes NIK kieruje Izbą i to on odpowiada przed Sejmem za jej działalność.