Connect with us

Polska

Będzie kontrola NIK-u ws. ministra Zielińskiego. „To kompromituje Izbę”

Paweł Jaworski

Dodano

dnia

Jarosław Zieliński/Fot. A. Mitura/MSWiA/CC BY-ND 2.0/Flickr
Jarosław Zieliński/Fot. A. Mitura/MSWiA/CC BY-ND 2.0/Flickr

NIK przeprowadzi kontrolę w MSWiA. Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że w ramach przygotowania do kontroli Izba zwróciła się do resortu z wnioskiem o udostępnienie informacji w zakresie zadań nadzorczych i kontrolnych ministerstwa wobec policji. Chodzi o anonimowe informacje, o których sprawdzenie wnioskowała posłanka Platformy Obywatelskiej.

Jak mówiła Bożena Kamińska, chodzi o anonimowe „sygnały” od Podlaskich policjantów, którzy mają skarżyć się na działania wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego. NIK przeprowadzi kontrolę i sprawdzi, czy funkcjonariusze byli delegowani do innych zadań niż mają przypisane w obowiązkach oraz czy nie są ściągani z dni wolnych do pracy. Chodzi o sugestie, że takie sytuacje miały miejsce podczas wizyt wiceministra Jarosława Zielińskiego.

Zieliński: kampania polityczna, która kompromituje NIK

Do sprawy odniósł się już sam zainteresowany, który określił działania NIK-u, podejmującego czynności po anonimowym zawiadomieniu od posłanki Platformy Obywatelskiej jako „kampanię polityczną, która kompromituje Izbę”.

„Prezes NIK na wniosek swojej byłej partyjnej koleżanki posłanki PO zapowiada, oczywiście w TVN, kontrolę we wskazanych przez nią jednostkach podlaskiej Policji. Na podstawie anonimów. Ta kampania polityczna kompromituje Izbę, a ma być ona bezstronnym organem kontrolnym państwa”

– napisał wiceminister Zieliński na profilu społecznościowym.

Czym zajmuje się NIK?

NIK kontroluje wszystkie urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa, w których pojawia się grosz publiczny. Izba sprawdza, czy te jednostki wykonują swoje zadania na rzecz obywateli w sposób najbardziej efektywny i oszczędny. Znowelizowana Ustawa o NIK z 23 grudnia 1994 roku, stanowi, że Izba może podjąć kontrole na zlecenie Sejmu lub jego organów, na wniosek Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz z własnej inicjatywy. Najwyższa Izba podlega Sejmowi RP. Stanowi o tym zarówno Konstytucja RP, jak i ustawa o NIK. Prezes NIK kieruje Izbą i to on odpowiada przed Sejmem za jej działalność.

Źródło:
Jarosław Zieliński/Twitter, Wprost

Polityka, historia i społeczeństwo | Redaktor SejmLog Media. "Adhibe rationem difficultatibus" – W trudnościach odwołuj się do rozumu.

Kliknij by skomentować

Komentarze

Najnowsze komentarze

WESPRZYJ NAS

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.