Connect with us

Polska

Czaputowicz o ustawie 447: „To jest coś niebywałego. Trzeba się przed tym bronić”

Dodano

dnia

Minister Jacek Czaputowicz
Minister Jacek Czaputowicz, www.msz.gov.pl

Minister Jacek Czaputowicz był gościem spotkania w Klubie Inteligencji Katolickiej, które odbyło się wczoraj przy ul. Freta 20/24A. Tematem były aktualne priorytety polskiej polityki zagranicznej oraz dyskusja o roli Polski w Unii Europejskiej i polityce światowej. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych odniósł się także do ustawy 447, podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa.

„Uważam, że to jest nieszczęśliwa ustawa. Nie dlatego, że ma jakieś skutki prawne, tylko narzuca podział w społeczeństwie polskim. Ona jest po prostu niesprawiedliwa. Jak polski obywatel umiera i nie ma dziedzica to on przechodzi na rzecz gminy. I tak jest wszędzie na świecie” – poinformował minister Czaputowicz.

„Ta propozycja (ust. 447 – przyp. red.) mówi o tym, że dziedzicem dorobku polskich Żydów ma być nie państwo polskie, bo nie ma do tego prawa jako współuczestniczące w Holokauście, tylko organizacje żydowskie. To jest coś niebywałego. Trzeba się przed tym bronić. Nie można sobie dać wmówić, że oni nie byli Polakami i to się Polsce nie należy. Przecież my nie byliśmy nazistami” – mówił minister spraw zagranicznych.

„Kongres amerykański coś takiego wprowadza i nie widzi dylematu etycznego? […] Jak jest Żyd to bez kolejki powinien dostać kamienice, a Polak czekać. Jak tak można? […] Nigdy się nie zgodzimy na żadną restytucję mienia bezspadkowego. Natomiast USA to państwo suwerenne, przyjęło ustawę, jaką przyjęło” – podkreślił minister Czaputowicz.

Ustawa 447 podpisana przez prezydenta Trumpa

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, mimo protestów Polonii, podpisał ustawę 447 ws. zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Wcześniej taką samą decyzję podjęła Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych. Ustawa 447 wzbudza wiele kontrowersji nad Wisłą.

Dokument przyznaje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu, udzielania im pomocy poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków bezdziedzicznych. Sprawa w oczywisty sposób dotyczy także Polski.

Ustawę procedowano niemal przy pustej sali. W trakcie debaty, padły zarzuty, które stwierdzały, że ustawa nie jest wystarczająca, nie posiada odpowiednich mechanizmów do egzekwowania roszczeń. Takie uwagi zgłaszała Ileana Ros-Lehtinen.

„Pierwszy raport ma zostać przygotowany w ciągu 18 miesięcy. Wielu poszkodowanych nie dożyje nawet momentu jego ogłoszenia. Ta ustawa jest daleka od tego, czego dziś potrzebują poszkodowani” – podkreślała.

 

Co tak naprawdę oznacza ustawa 447?

Głównym założeniem ustawy jest wsparcie Departamentu Stanu USA w zakresie wspomagania międzynarodowych organizacji zrzeszających ofiary Holokaustu oraz kanałami dyplomatycznymi. Celem podejmowanych działań będzie pomoc w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Kongresman Ed Royce z Kalifornii zaznaczał wprost, że ustawa ma pomóc wywrzeć presję na kraje ociągające się z restytucją mienia poprzez „wskazanie ich i zawstydzenie”. Transmisję z posiedzenia mogliście Państwo oglądać na SejmLog (kliknij tutaj).

 

Ustawa 447 przedmiotem dyskusji

W ocenie eksperta, prof. Marka Chodakiewicza, jeśli Polska zapłaci odszkodowania zarządzone przez organizacje żydowskie, dostanie ochronę tarczy antyrakietowej albo faworyzowany status handlowy. Jeśli nie zapłaci pieniędzy, których domagają się żydowskie organizacje międzynarodowe, możemy być bojkotowani na wiele sposobów, także na polu finansowym, poprzez brak zgody na udzielanie kredytów.

„Ja bym nie przywiązywał do tego  zbyt dużej wagi. Wydaje nam się, że przede wszystkim musimy dbać o to, żeby te kwestie załatwiać sprawiedliwie, tak aby nie uprzywilejowywać żadnej grupy państw. Myślę, że tak, jak jest to prezentowane przez komentatorów, że tutaj środowiska żydowskie miałyby otrzymać jakieś mienia, a inne nie – to byłoby sprzeczne ze standardami obowiązującymi w Polsce i ze standardami sprawiedliwości i prawa” – mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz w Polsat News.

„Ta ustawa nie jest dobra, bo chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj, przed resztę Polaków” – podkreślał.

„ALARM dla Polski! Ameryko, dlaczego chcesz zniszczyć Polskę, swego sojusznika? Ustawa 447 to gwałt na prawie międzynarodowym i wszelkich cywilizowanych zasadach. We wtorek w Izbie Reprezentantów Kongresu USA być może ostatnie głosowanie. Ministrowie PL! Prezydencie Trump, nie podpisuj!” – apelowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz.

 

Miller: ustawa 447? Mamy umowę z USA z 1960 roku

Były lider SLD, za pośrednictwem swojego Twittera, przypomniał o umowie Polski z USA, która została zawarta w 1960 roku. Twierdzi, że obowiązujący zgodnie z nią stan prawny zwalnia Polskę z ewentualnej spłaty roszczeń.

Problem roszczeń obywateli USA wobec Polski został uregulowany umową z 16 lipca 1960. Rząd USA w zamian za odszkodowanie 40 mln ówczesnych $ przejął na siebie zobowiązania z roszczeń odszkodowawczych i zobowiązał się, że nie będzie wysuwał, ani popierał żadnych dalszych roszczeń” – napisał.

 

Źródło:
SejmLog, wPolityce

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.