Connect with us

Europa i Świat

Donald Tusk zabrał głos ws. otrucia dawnego rosyjskiego szpiega. Wskazał na Moskwę

Dodano

dnia

Flickr/EU2017EE

Donald Tusk zabrał głos ws. próby zabójstwa dawnego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala oraz jego córki, Julii Skripal. Szef Rady Europejskiej opublikował wpis w serwisie Twitter.

W poniedziałek 12 marca Therese May, premier Wielkiej Brytanii, przemawiając w Izbie Gmin, oświadczyła, że najprawdopodobniej to Rosja odpowiada za próbę usiłowania zabójstwa dawnego rosyjskiego agenta Sergieja Skripala oraz jego córki, Julii Skripal.

Brytyjska polityk wezwała Kreml do złożenia wyjaśnień i przyznała, że atak na Skripala został przeprowadzony z użyciem trucizny „Nowiczok”, która jest produkowana i używana przez Federację Rosyjską.

„Dopuszczamy dwie wersje zdarzenia: Albo była to próba zabójstwa z premedytacją, albo Rosja dopuściła do wejścia w niepowołane ręce niebezpiecznego środka chemicznego” – powiedziała May.

„Nie będziemy tolerować ataków na niewinne osoby w naszym kraju – ogłosiła premier i dała Kremlowi czas do czwartku na złożenie wiarygodnych” – dodała.

ODPOWIEDŹ ROSJI I REAKCJA WIELKIEJ BRYTANII

Na słowa May natychmiast zareagowało rosyjskie MSZ. Rzecznik resortu, Maria Zacharowa, przyznała, że „nikt nie może powiedzieć, że daje Rosji 24-godzinne ultimatum”. Dodała również, że „nie należy straszyć państwa posiadającego broń atomową”.

Wcześniej Rosja stanowczo zaprzeczyła zaangażowaniu w próbę zabójstwa Skripala i oświadczyła, że nie zareaguje na brytyjskie ultimatum, jeśli nie dostarczy próbek agenta nerwowego zgodnie z zasadami międzynarodowego organu nadzoru broni chemicznej.

Władze Wielkiej Brytanii zareagowały na ten komunikat wyjątkowo stanowczo. Zdecydowano bowiem na usunięcie z kraju 23 rosyjskich dyplomatów. Premier Wielkiej Brytanii dodała, także że na zbliżającym się mundialu w Rosji (odbędzie się w czerwcu tego roku) nie pojawi się żaden angielski minister, ani nikt z członków rodziny królewskiej.

STANOWISKO TUSKA

Swoje stanowisko w całej sprawie zajął również szef Rady Europejskiej, Donald Tusk. Polski polityk opublikował wpis na Twitterze, w którym podzielił zdanie Therese May, co do rosyjskiej odpowiedzialności za próbę zabójstwa Skripala oraz jego córki.

„Wyrażam pełną solidarność z brytyjską premier Theresą May w związku z brutalnym atakiem, zainspirowanym prawdopodobnie przez Moskwę” – napisał były premier naszego kraju.

„Dla prawdziwych przyjaciół powinno to być oczywiste: gdy dochodzi do rozpowszechniania fałszywych informacji, ingerowania w nasze wybory i atakowania ludzi z użyciem środka paralityczno-drgawkowego na naszym terytorium, odpowiedzią powinny być nie transatlantyckie sprzeczki, lecz transatlantycka jedność” – dodał.

Źródło:
Twitter, wprost.pl, RIA Novosti

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.