Connect with us

Polska

Europoseł PO apeluje w Brukseli o wywarcie presji na Marszałka Kuchcińskiego. Chce, by zapewnił protestującym niepełnosprawnym godne warunki

Dodano

dnia

Wikimedia/Marek Plura

Marek Plura, niepełnosprawny europoseł PO, zaapelował do pozostałych eurodeputowanych, aby podpisali list adresowany do Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego. Plura chce, by zapewnił on protestującym w Sejmie niepełnosprawnym godne warunki.

„Mam nadzieję, że te problemy rozwiąże polski rząd i polski parlament, dlatego nie zwracam się do kolegów i koleżanek w PE bezpośrednio w tej sprawie. Ale właśnie dziś zaapelowałem do wszystkich posłanek i posłów do PE, aby przekazali swój apel do marszałka polskiego Sejmu o stworzenie humanitarnych warunków dla osób protestujących” – powiedział Plura podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Brukseli.

Plura stwierdził, że protestujący są dzień i noc nadzorowani przez strażników i kamery; mają do dyspozycji 68 metrów kwadratowych; posiłki spożywają w miejscu, w którym śpią, nie mogą otworzyć okien, mają jedną wyznaczoną toaletę i wyznaczoną drogę dojścia do niej.

Europoseł PO uważa, że działania partii rządzącej mają na celu psychiczne i fizyczne złamanie protestujących.

„Mam nadzieję i jestem przekonany, że pan marszałek Kuchciński jest w stanie, może pomóc przywrócić godność polskiemu parlamentowi poprzez humanitarne, respektujące prawa człowieka potraktowanie osób protestujących w polskim Sejmie” – powiedział niepełnosprawny polityk.

Postulaty opiekunów osób niepełnosprawnych i reakcja rządzących

Protestujący w Sejmie opiekunowie osób niepełnosprawnych chcą zrealizowania dwóch postulatów: wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku w kwocie 500 zł miesięcznie (bez kryterium dochodowego) oraz zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Rodzice chcieliby również, aby kwota ta była sukcesywnie podwyższana do wartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego, w którym mieszka osoba niepełnosprawna.

Na ten moment rząd zrealizował jedynie ten drugi postulat. Przedstawiciele gabinetu Mateusza Morawieckiego twierdzą, że pierwszy z nich, dotyczący wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego, jest niemożliwy do zrealizowania ze względu na jego koszty, które przekroczyłyby państwowy budżet.

„Mamy taką sytuację, że dodatek dla wszystkich osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności kosztowałby ok. 9-10 mld złotych. Przez błędy poprzedników, nieprzemyślane rozwiązania prawna, niepoliczone w skutkach finansowych, były takie sytuacje, w których wprowadzano błędne rozwiązania, a które doprowadziły do tego, że mamy kilka grup. Przyjmowanie takich rozwiązań pod presją powoduje, że wszystkie pozostałe grupy mają prawa nabyte. W tej sytuacji nie jesteśmy w stanie takiego rozwiązania sfinansować i zaproponować, uwzględniając całą sytuację” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska pod koniec kwietnia.

Źródło:
Onet.pl, SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.