Connect with us

Polska

Jan Olszewski nie żyje

Dodano

dnia

Fot. Sp5uhe/Wikimedia

 Były premier RP Jan Olszewski, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL zmarł późnym wieczorem w czwartek w szpitalu w Warszawie. Miał 88 lat.

W 2011 roku Jan Olszewski miał udar mózgu. Od tamtej pory rzadko przebywał na zewnątrz. Następnie pojawiły się poważne problemy z układem kostnym. W listopadzie 2018 roku przewrócił się w domu i stracił przytomność. Polityk trafił do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie kilka dni temu.

– Zemdlał w domu, nie ma z nim od tamtej pory żadnego kontaktu. Karetka go zabrała do szpitala. Byłam u męża w środę, ale jest nieprzytomny. Leży w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie na oddziale neurologicznym

– mówiła żona byłego premiera Marta Olszewska w rozmowie z „Super Expressem”.

 

Powstaniec oraz opozycjonista w czasach PRL

Jan Olszewski był członkiem Szarych Szeregów, do których wstąpił w 1943 roku. Jako łącznik uczestniczył na terenie Pragi w powstaniu warszawskim. W latach 1946-1947 był działaczem młodzieżowego koła Polskiego Stronnictwa Ludowego Stanisława Mikołajczyka.

W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego i Wojciecha Ziembińskiego. W 1976 roku Olszewski brał też udział w tworzeniu się Komitetu Obrony Robotników. W okresie Solidarności bronił wielu działaczy tej organizacji, w tym Lecha Wałęsę i Zbigniewa Romaszewskiego. Był doradcą w Sekretariacie Episkopatu Polski oraz występował jako oskarżyciel posiłkowy i reprezentant rodziny księdza Jerzego Popiełuszki w procesie oskarżonych o jego morderstwo.

Jan Olszewski odmówił udziału w obradach Okrągłego Stołu. Nie wziął również udziału w wyborach do sejmu kontraktowego, gdzie odrzucił propozycje uczestnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W 1991 roku ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa powołał go na premiera. Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w pierwszych dniach czerwca 1992 roku.

Źródło:
Super Express, Twitter
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.