Connect with us

Polska

Konferencja prasowa Beaty Szydło nt. strajku nauczycieli

Dodano

dnia

Beata Szydło oraz Michał Dworczyk wzięli udział w konferencji prasowej. Tematem ich wystąpienia był strajk nauczycieli, który zainicjowali dziś pracownicy placówek oświatowych.

Beata Szydło reprezentowała rząd w rozmowach z centralami związkowymi. Te zakończyły się porozumieniem jedynie z oświatową Solidarnością. ZNP i FZZ odrzuciły propozycje rządu. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Beata Szydło komentowała wczorajsze rozmowy, przedstawiła też dane dotyczące porozumienia z przedstawicielami Solidarności.

„Wczoraj wieczorem podpisaliśmy z Solidarność nauczycielską porozumienie, które gwarantuje wzrost wynagrodzeń nauczycieli” – powiedziała wicepremier, która przedstawiła szczegóły porozumienia.

„Chcemy podwyżki płac nauczycieli. Chcemy, żeby to były zarobki odpowiednie nakładom pracy, kompetencjom wykształceniu. Jest potrzebna zmiana systemowa” – mówiła Beata Szydło.

„Nie można dzisiaj udawać, że dzisiaj można rozwiązać dzisiaj problem środowiska nauczycielskiego tylko i wyłącznie żądając kolejnych miliardów złotych. To nie rozwiąże systemu. Natomiast ja też mam takie wrażenie, odnosiłam takie wrażanie w czasie naszych rozmów, że właśnie centrale związkowe, a w szczególności pan przewodniczący (Broniarz – przyp. red.) stosował taką filozofię myślenia: zabierzcie tym, którzy już są objęci programami powszechnymi, społecznymi i dajcie nam. To naprawdę do niczego nie doprowadzi” – stwierdziła.

„Młodzi nauczyciele chcą mieć szansę realizacji swoich zamierzeń i planów, ale przede wszystkim chcą mieć motywację do działania, do realizacji celów” – kontynuowała. „Uważam, że powinniśmy cały czas rozmawiać i mieć na myśli dobro ucznia. Uważam, że nauczyciele powinni dobrze zarabiać, lepiej zarabiać, ale potrzebna jest wola polityczna wszystkich stron” – dodała.

„Tak jak potrafili przedstawiciele związku zawodowego Solidarność wznieść się ponad te emocje i podpisać porozumienie, jeszcze raz chcę podkreślić dobre porozumienie, które gwarantuje podwyżki dla nauczycieli. Dodatkowe podwyżki ponad to, co było wcześniej zaplanowane w budżecie państwa. Tak chcemy po raz kolejny zaapelować i zaprosić pozostałe centrale związkowe do prowadzenia rozmów” – wezwała wicepremier.

Po wypowiedzi Szydło głos zabrał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Idziemy w kierunku europejskich wynagrodzeń, ale tez innych europejskich rozwiązań oświatowych” – powiedział.

„Ten system jest dziś mało transparentny, uznaniowy. My chcemy wprowadzić zmianę systemu we współpracy z nauczycielami, rodzicami i samorządowcami” – mówił polityk. „Mimo podniesienia pensum całkowity czas pracy nauczyciela nie zmieniłby się” – dodawał.

„Zaproponowaliśmy takie zmiany, które po pierwsze – są możliwe, po drugie – wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środowiska nauczycielskiego, po trzecie – gwarantują rozwój polskiej szkół” – podsumowała Beata Szydło.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.