Connect with us

Polska

Kukiz’15 składa projekt ustawy likwidujący opłatę paliwową

Dodano

dnia

Fot. Krzysztof Białoskórski/Sejm RP

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej klub Kukiz’15 ogłosił złożenie projektu ustawy o likwidacji opłaty paliwowej. Projekt zakłada wykreślenie opłaty paliwowej z ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

„W sytuacji gwałtownie rosnących cen benzyny rządzący powinni zrobić wszystko by podwyżki nie uderzyły po kieszeni obywateli. Dzięki likwidacji opłaty paliwowej cena benzyny zmniejszy się o 13 gr na litrze. Podatki i opłaty stanowią obecnie 53% ceny paliwa, co jest szczególnie niekorzystne dla osób mniej zamożnych i mieszkających w mniejszych miejscowościach” – uzasadnił podczas konferencji prasowej zwołanej w ramach akcji „Poniedziałek Wolności” Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z Kukiz’15.

Opłata paliwowa nakładana jest na paliwa silnikowe

Dotyczy benzyny, oleju napędowego, biokomponentów, gazu ziemnego i innych wyrobów używanych do napędu silników spalinowych i stanowi ok. 3-7% całkowitej opłaty za paliwo (w zależności od rodzaju paliwa). Zdaniem klubu Kukiz’15 zniesienie opłaty paliwowej przyczyni się do zmniejszenia szarej strefy oraz zwiększy popyt na paliwa silnikowe. Wicemarszałek Stanisław Tyszka podkreślił, iż „Prawo i Sprawiedliwość, będąc w opozycji obiecywało, że będzie dążyć do zmniejszenia obciążeń cen paliwa podatkami i opłatami. Kukiz’15 mówi sprawdzam i wychodzi z konkretnym projektem ustawy w tym zakresie. Jednocześnie wzywamy rząd do wycofania projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, który zakłada wprowadzenie tzw. opłaty emisyjnej i kolejne podwyżki cen paliw”.

„Poniedziałek Wolności”

Akcja „Poniedziałek Wolności” polega na „cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. Kukiz’15 zgłosił już m.in. projekty dotyczące likwidacji podatku Belki, obniżenia VAT-u oraz likwidacji subwencji partyjnych” – czytamy na stronie Stanisława Tyszki.

Magister Stosunków Międzynarodowych. Konserwatysta oraz zwolennik wolnego rynku i demokracji bezpośredniej. Dyrektor biura poselskiego Pawła Szramki w Toruniu.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.