Connect with us

Polska

Magierowski w USA: Nord Stream II, bezpieczeństwo i spotkanie z organizacjami żydowskimi

SejmLog

Dodano

dnia

Marek Magierowski / fot. MSZ
fot. MSZ

Podsekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marek Magierowski  z wizytą w Waszyngtonie. Spotkał się między innymi z asystentem sekretarza stanu ds. europejskich, przedstawicielami Kongresu oraz głównych organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych.

Magierowski udał się do Stanów Zjednoczonych aby omówić perspektyw rozwoju współpracy oraz znaczenie sojuszu Polski z USA, w szczególności w wymiarze bezpieczeństwa i obrony, a także poruszyć kwestię kontrowersji powstałych wokół nowelizacji ustawy o IPN. Ważnym elementem wizyty były spotkania z przedstawicielami głównych organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych, m.in. Narodowej Koalicji Pomocy Żydom z Euroazji (NCSEJ), B’nai B’rith, Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego (AJC), Ligii Przeciwko Zniesławieniu (ADL) oraz Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO), które krytycznie oceniały nowelizację ustawy antydefamacyjnej. Rozmówcy wyrazili nadzieję, że: „kontrowersje w tym zakresie zostaną rozwiązane w sposób satysfakcjonujący zainteresowane strony”.

MAGIEROWSKI O KONTEKŚCIE HISTORYCZNYM

Marek Magierowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami wyraził nadzieję, że podczas wizyty udało mu się wyjaśnić nieporozumienia i nieścisłości, jakie narosły wokół nowelizacji ustawy o IPN. Podkreślił jednocześnie, że z uwagą wysłuchał argumentacji strony amerykańskiej, zaznaczając, że obrona dobrego imienia Polski na świecie jest szczególnie istotna.

„Myślę, że po naszych rozmowach przedstawiciele administracji, mediów i środowisk żydowskich lepiej rozumieją, jakie były intencje polskiego parlamentu, władz i Pana Prezydenta. […] Starałem się też przedstawić tło historyczne, które nie zawsze jest zrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów” – mówił Magierowski.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.