Connect with us

Polska

Michał Boni przeciwko art. 13 dyrektywy „ACTA 2”. Zakłada on wprowadzenie algorytmów filtrujących treści

Dodano

dnia

Wikimedia/Annika Haas

Michał Boni, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, przyznał, że jest zwolennikiem całkowitego usunięcia artykułu 13 z unijnej dyrektywy dotyczącej praw autorskich. Zakłada on filtrowanie treści pod kątem ich naruszenia. Według wielu ekspertów w konsekwencji może on doprowadzić do prewencyjnej cenzury.

Jak podaje portal chip.pl, 11 grudnia do sieci wyciekła propozycja Komisji Europejskiej ws. artykułu 13 dyrektywy.

– Jej konsekwencją będzie konieczność stosowania automatycznych filtrów cenzurujących treści publikowane przez użytkowników. M.in. z tego powodu na 19 stycznia w wielu europejskich miastach zaplanowano kolejne protesty – także w Polsce. Dyrektywa po zmianach wprowadzonych podczas trialogu będzie głosowana następnie podczas jednego z przyszłych posiedzeń Parlamentu Europejskiego – czytamy.

Okazuje się, iż przeciwnikiem artykułu 13 jest Michał Boni. To zaskakująca informacja, ponieważ europoseł PO, podobnie jak jego koledzy, głosował „za” przyjęciem dyrektywy, w której cały czas znajdował się przecież artykuł 13. Faktem jest jednak to, iż propozycja przyjęta przez Parlament Europejski była stosunkowo łagodniejsza od tej, która forsowana jest obecnie. Niemniej jednak w dalszym ciągu zakładała filtrowanie treści za pomocą algorytmów, co może doprowadzić do prewencyjnej cenzury oraz innych konsekwencjach, które odczują zarówno zwykli użytkownicy sieci, jak i przedsiębiorcy.

Julia Reda, niemiecka europosłanka, twierdzi, że postawa Boniego nie jest odosobniona. Wśród eurodeputowany jest bowiem coraz więcej posłów, którzy żałują, że we wrześniu poparli propozycję dyrektywy.

Czytaj także: Korwin-Mikke namawia do protestów przeciwko „ACTA 2”

Art. 13

1. Dostawcy usług społeczeństwa informacyjnego, którzy przechowują i zapewniają publiczny dostęp do dużej liczby utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną zamieszczanych przez swoich użytkowników, we współpracy z podmiotami praw podejmują środki w celu zapewnienia funkcjonowania umów zawieranych z podmiotami praw o korzystanie z ich utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną bądź w celu zapobiegania dostępności w swoich serwisach utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną zidentyfikowanych przez podmioty praw w toku współpracy z dostawcami usług. Środki te, takie jak stosowanie skutecznych technologii rozpoznawania treści, muszą być odpowiednie i proporcjonalne. Dostawcy usług przekazują podmiotom praw adekwatne informacje na temat funkcjonowania i wdrażania środków, a także, w stosownych przypadkach, adekwatne sprawozdania na temat rozpoznawania utworów i innych przedmiotów objętych ochroną oraz korzystania z nich.

Cała dyrektywa TUTAJ.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.