Connect with us

Polska

Michał Królikowski, były wiceminister sprawiedliwości, zatrzymany na wniosek prokuratury

Dodano

dnia

YouTube/Fakty RMF FM

Michał Królikowski, były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, został dziś zatrzymany na wniosek białostockiej prokuratury. „Wiadomości TVP” podają, że sprawa dotyczy podejrzenia prania brudnych pieniędzy. Królikowski był pełnomocnikiem jednego z głównych podejrzanych w aferze dotyczącej wyłudzeń podatku VAT przy handlu paliwami.

„Michał Królikowski, były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL został zatrzymany na polecenie białostockiej prokuratury. Sprawa dotyczy podejrzenia prania brudnych pieniędzy pochodzących z przestępstwa” – podał dziś oficjalny profil „Wiadomości TVP” na Twitterze.

RMF FM informuje, że przesłuchanie Królikowskiego odbędzie się 10 maja. „Królikowskiego zatrzymali w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Na pytanie naszego dziennikarza, czy prokuratura planuje tymczasowe aresztowanie prawnika, śledczy odpowiedzieli, że decyzja zapadnie złożeniu przez niego wyjaśnień” – podaje portal internetowy rozgłośni.

RMF FM potwierdza, iż zarzuty, które zostaną przedstawione Królikowskiemu dotyczyć będą procederu prania brudnych pieniędzy. Wiadomo jednak, że adwokat nie usłyszy zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Główne osoby zamieszane w sprawę zatrzymano rok temu. Dotąd w tej sprawie zarzuty postawiono osiemnastu osobom, w tym podejrzanym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz dwóm adwokatom, którzy dotąd występowali jako obrońcy.

Doradzanie Dudzie i adwokacki depozyt

W zeszłym roku Michał Królikowski pełnił funkcję współpracownika Andrzeja Dudy. Były wiceminister sprawiedliwości doradzał prezydentowi przy przygotowaniu projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Właśnie wtedy (we wrześniu zeszłego roku) Samuel Pereira, dziennikarz TVP Info, opublikował tekst pt. „Milion od aferzystów dla byłego wiceministra”, w którym pisze o mafii paliwowej.

„Milion złotych od firmy podejrzanej o udział w mafii paliwowej trafiło do byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL. Przelewu dokonano w dniu, gdy zostali zatrzymani organizatorzy przestępczego procederu wyłudzania VAT. Były wiceminister, a dziś adwokat Michał Królikowski odmówił prokuraturze informacji o numerze konta, na którym są te fundusze. W grę może wchodzić pranie brudnych pieniędzy” – pisał wówczas Pereira. Więcej TUTAJ.

Były wiceminister sprawiedliwości odpierał te zarzuty twierdząc, iż pieniądze, o których pisał Pereira i które zainteresowały śledczych, to tzw. depozyt adwokacki. Klient Królikowskiego przestraszony, iż może zostać aresztowany, zaś areszt opuścić można jedynie za kaucją, zdeponował u swojego adwokata pieniądze (według prokuratury ponad milion złotych). Królikowski podkreślał, że jest to normalna procedura przewidziana w regulaminie wykonywania zawodu adwokata. Zgodnie z nią, obrońca jest zobligowany, by ulokować fundusze na specjalnym koncie. Królikowski dodawał także, że nie miał możliwości nie wypłacania pieniędzy klientowi.

Ostatecznie, w porozumienie z klientem, pieniądze zablokowano na kontach kancelarii Królikowskiego, a on sam poinformował śledczych, że znajdują się na nich środki, które mogą pochodzić z przestępczych procederów. Prokuratura Krajowa podawała wówczas, że Królikowski jest w sprawie świadkiem.

Królikowski odniósł się do całej sprawy również na antenie RM FM. W rozmowie z Robertem Mazurkiem przyznał, że przygotował żonę oraz dzieci, że może zostać zatrzymany. Zdradził również, że poinformował pracowników swojej kancelarii adwokackiej, że może zjawić się w niej CBŚ. Oświadczył również, że w całej sprawie „jest pionkiem” i dodał, że chodzi przede wszystkim o zdyskredytowanie Andrzeja Dudy.

Źródło:
RMF FM, TVP, tvp.info

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.