Polska
Nowoczesna przedstawi projekt ustawy o związkach partnerskich
Portal 300polityka.pl podaje, że w przyszłym tygodniu Nowoczesna przedstawi projekt ustawy o związkach partnerskich.
Dziennikarze branżowego serwisu informują, że za projekt odpowiedzialna będzie posłanka Monika Rosa. „Według naszych rozmówców, „odpalaniu” tematu ma towarzyszyć duże wydarzenie z atrakcyjną oprawą – prawdopodobnie we wtorek” – czytamy.
Nowoczesna przedstawi w przyszłym tygodniu projekt ustawy o związkach partnerskich#300POLITYKALIVEhttps://t.co/m4y61crerl
— 300Polityka (@300polityka) 17 kwietnia 2018
Nowoczesna prace nad założeniami projektu zakończyła w maju zeszłego roku. „Jest niesprawiedliwe, że polskie państwo przez lata nie rozpoznawało praw par żyjących w związkach partnerskich, nie zadbało o to, aby sprawy praktyczne które wiążą się z takimi związkami były rozwiązane” – mówiła wówczas Monika Rosa.
Głos w całej sprawie zabrał również Paweł Rabiej, który dwa lata temu ujawnił, że jest osobą orientacji homoseksualnej. „Obecnie ze względu na brak uregulowań w Polsce geje i lesbijki zawierają związki za granicą: w 21 na 28 państw EU istnieją bądź równość małżeńska bądź właśnie związki partnerskie. Zaproponujemy, by były one również uznawane w naszym kraju. (…) Państwo ma obowiązek dbać o szczęście wszystkich Polaków. A związki partnerskie nie naruszają niczyich praw, a wielu dadzą szczęście. Dlatego Nowoczesna wprowadzi związki partnerskie” – mówił.
W lutym tego roku pojawiła się informacja, iż projekt ustawy jest gotowy. . Jak informuje partia, związek zapisany w przepisach to „powstały z woli partnerów, związek dwóch pełnoletnich osób, o charakterze sformalizowanym i trwałym„, a partnerzy związek zawierający „zobowiązują się do pozostawania we wspólnym pożyciu, obejmującym wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego, wzajemny szacunek i wspieranie się”.
„Projektodawca ma świadomość, iż w zakresie regulacji związków jednopłciowych, wprowadzane przepisy nie są finalnym aktem prawnym kończącym obecną w polskim systemie prawnym dyskryminację osób ze względu na orientację seksualną. Pełna realizacja art. 18, 30, 32 oraz 47 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wymaga wprowadzenia w Polsce równości małżeńskiej, a więc możliwości zawarcia małżeństwa zarówno przez pary różnopłciowe, jak i jednopłciowe. Proponowana regulacja wprowadza instytucję prawa rodzinnego odrębną od małżeństwa celem realizacji najpilniejszych potrzeb rodzin obecnie funkcjonujących w ramach nieformalnych związków i konkubinatów” – czytamy w uzasadnieniu.
Najnowsze komentarze