Connect with us

Europa

Państwa UE powinny wstrzymać zakup gazu od Rosji? Były prezydent Francji: należy przyjąć całościową strategię

Dodano

dnia

kremlin.ru

Francois Hollande, były prezydent Francji, udzielił wywiadu „Rzeczpospolitej”. W rozmowie z polskim dziennikiem odniósł się do sporu na linii Świat Zachodni-Rosja powstałego po zamieszaniu związanym z otruciem Siergieja Skripala.

Hollande przyznał, że Władimir Putin testuje reakcję Zachodu. „Prowokuje, aby sprawdzić, co jako Zachód jesteśmy w stanie razem zrobić. Jeśli z naszej strony nie będzie żadnej odpowiedzi, uzna, że może bez ryzyka posunąć swoje pionki do przodu” – powiedział.

Były prezydent Francji dodał, że państwa Zachodu powinny wyznaczyć punkty, które będą wyznaczać nieprzekraczalną granicę ilustrując, co jest do zaakceptowania, a co nie. Polityk przyznał jednocześnie, że należy kontynuować dialog z Rosją. „Pokazałem to w sprawie Ukrainy, inicjując proces pokojowy w Mińsku” – podkreślił.

Hollande odniósł się również do nałożonych na Rosję sankcji. Były francuski prezydent uważa, że powinny być one „ewolucyjne”.  „Jeśli na przykład Rosja wprowadzałaby w życie zapisy porozumienia w Mińsku, należałoby je ograniczać. Zawsze to Putinowi mówiłem. Jeśli natomiast Moskwa będzie działać coraz agresywniej, sankcje muszą być zaostrzane. Trzeba to jednak powiedzieć wcześniej. Sam zresztą podjąłem jednostronną decyzję, anulując kontrakt na dostawę Rosji francuskich okrętów desantowych Mistral” – tłumaczy.

Podczas rozmowy dziennikarz „Rz” zapytał Hollande’a, czy nadszedł czas na to, by państwa europejskie przestały kupować rosyjski gaz. Francuz odpowiedział, iż jeden kraj nie może tego zrobić, aczkolwiek „należy przyjąć całościową strategię w ramach Unii”. Na sugestię, iż nie zgodzą się na to Niemcy, którym zależy na budowie gazociągu Nord Stream 2, Hollande odparł: „każdy kraj ma interesy gospodarcze. Trzeba je szanować. Za tym stoją wielkie kontrakty, inwestycje, miejsca pracy. Ale jestem przekonany, że jeżeli jakiś kryzys uzasadniałby zaostrzenie sankcji, to większość krajów europejskich wyraziłaby zgodę”.

Cały wywiad TUTAJ.

Źródło:
Rzeczpospolita

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.