Connect with us

Polska

Pawłowicz do Dudy: „Prezydent osłania zbrodniarzy komunistycznych”

Dodano

dnia

Krystyna Pawłowicz/fot.Lukas Plewnia/www.polen-heute.de/Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0
Krystyna Pawłowicz/fot.Lukas Plewnia/www.polen-heute.de/Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości w tekście opublikowanym na łamach portalu wPolityce krytycznie ocenia prezydenckie weto wobec tzw. „ustawy degradacyjnej”. Pisząc, bezpośrednio zwraca się do Andrzeja Dudy i powołuje się na przykład procesów norymberskich.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował się nie podpisać tzw. „ustawy degradacyjnej”. Jak mówił, w trakcie prac nie zostały uwzględnione poprawki w aspekcie możliwości odwołania się od jej skutków. Zwrócił też uwagę, że jeśli podpisałby „ustawę degradacyjną” w takiej formie, naraziłby Polskę na zarzuty instytucji międzynarodowych, które przyglądają się działaniom rządu w zakresie praworządności. Z decyzją głowy państwa nie zgadza się posłanka Prawa i Sprawiedliwości. „Stosując formalistyczną logikę Pana Prezydenta należałoby procesy norymberskie uznać za „niepraworządne”, a następcom zbrodniarzy otworzyć drogę „odwoławczą” do sądów i trybunałów – pisze posłanka Pawłowicz do Dudy.

Procesy norymberskie a ustawa degradacyjna

„Żąda Pan stosowania wobec zbrodniarzy komunistycznych ,którzy dopiero teraz,w wolnej Polsce mogą być, tylko przecież symbolicznie ,ukarani -stosowania reguł liberalnej praworządności, reguł formalnych ,praktycznie dla ochrony zbrodniarzy komunistycznych?” – stawia pytanie posłanka PiS.

„Dlaczego Pan powołuje się na współczesne liberalne „wynalazki” prawne, skoro zbrodnie komunistów mają swe korzenie w II wojnie światowej?” – podkreśla Krystyna Pawłowicz.

Prawo do symbolicznej, historycznej sprawiedliwości

„Polski Suweren ma prawo do ustawowego wymierzenia ,zwłaszcza symbolicznej ,historycznej sprawiedliwości-odpłaty w formie degradacji. Pan Prezydent zaś swymi formalnymi bardzo argumentami, wbrew konstytucji, odbiera nam Polakom prawo do „sprawiedliwości”, do „historycznej sprawiedliwości”, z której inne narody korzystały” – zaznacza posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Od woli suwerena nie może być odwołania

Jak pisze prof. Krystyna Pawłowicz, nie może być odwołania od woli suwerena, zwłaszcza w takiej kwestii jak degradacja. Posłanka zwraca uwagę, że ewentualne dodanie możliwości odwołania do sądów mija się z celem ponieważ te „bojkotują legalne polskie władze od 2015 roku”.

Wymierzanie sprawiedliwości – zrozumiałe i uzasadnione

Jak pisze posłanka Prawa i Sprawiedliwości, są chwile w dziejach narodu, w których należy wymierzać sprawiedliwość za popełnione zbrodnie nie bacząc na procedury praworządności, zwłaszcza, że według posłanki – poza wymogami sprawiedliwości „chronią demoralizację i zło”.

„Dlaczego Pan Prezydent te racje moralne Polaków odrzuca i osłania zbrodniarzy komunistycznych nieadekwatnymi dla sprawy procedurami praworządności?” – stawia pytanie.

Pawłowicz: w Norymberdze nie było odwołań

Posłanka Pawłowicz w tekście skierowanym bezpośrednio do prezydenta Dudy zwraca uwagę, że procesy norymberskie nie uwzględniały procedury odwołania. „Czy my, Polacy mamy prawo do naszej ,wprawdzie mocno spóźnionej, ale małej i tylko symbolicznej antykomunistycznej „norymbergi”? – kończy wpis.

Źródło:
wPolityce

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.