Connect with us

Polska

Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni Samorządowcy doszli do porozumienia na Dolnym Śląsku [LISTA OBIETNIC]

Dodano

dnia

Fot. Poznaniak/ Wikimedia

Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni Samorządowcy podpisali umowę koalicyjną do sejmiku na Dolnym Śląsku. Przedstawiono również listę obietnic.

W Sejmie na konferencji prasowej oficjalnie ogłoszono, że koalicja na poziomie sejmiku została zawarta pomiędzy PiS, a Bezpartyjnymi Samorządowcami. Obecny prezydent Lubina Robert Raczyński z Bezpartyjnych Samorządowców, który negocjował umowę, podkreślił, iż jednym z podstawowych elementów porozumienia była aprobata rządu na zmniejszenie podatku miedziowego, który uderza w KGHM.

– Porozumienie dotyczy regionalnych spraw gospodarczych i rozwoju Dolnego Śląska. Mówiliśmy, że kluczem musi być ustępstwo ze strony rządu w sprawie zmniejszenia podatku miedziowego. W porozumieniu zawarta jest klauzula, która mówi o zmniejszeniu podatku o 15% od 1 kwietnia. Zawarliśmy porozumienie, które daje gwarancję rozwoju Dolnego Śląska

– powiedział Raczyński.

 

Stanowisko marszałka trafi w ręce Bezpartyjnych Samorządowców

Prawo i Sprawiedliwość zaoferowało Bezpartyjnym trzy stanowiska w zarządzie. Na stanowisko marszałka został zaproponowany Cezary Przybylski, czyli marszałek z poprzedniej kadencji 2014-2018.

– Zgodziliśmy się, aby kandydata na marszałka woj. dolnośląskiego zaproponowali Bezpartyjni Samorządowcy. Również dwoje członków zarządu to będą propozycje Bezpartyjnych Samorządowców, w tym jeden po uzyskaniu akceptacji PiS. Natomiast PiS będzie miało prawo zaproponować dwóch wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku

– powiedział szef Kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Bezpartyjni Samorządowcy rozmawiali z Koalicją Obywatelską

Robert Raczyński zaznaczył, iż toczyli rozmowy także z Platformą Obywatelską i że szefostwo PO zostało poinformowane o niepowodzeniu w negocjacjach.

– To jest klasyczny przykład korupcji politycznej – oferta finansowa dla kilku tych tzw. miedziowych powiatów Dolnego Śląska, czyli Lubina i Polkowic, może Głogowa. Z drugiej strony była nasza oferta współpracy samorządowej, rozwoju całego regionu. Dziwię się, że cały region będzie musiał płacić za to, że kilka powiatów otrzyma część podatku miedziowego”

– skomentował lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

W tegorocznych wyborach samorządowych do sejmiku wojewódzkiego Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 14 mandatów, Koalicja Obywatelska -13 mandatów, Bezpartyjni Samorządowcy 6 mandatów, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska – 2 mandaty oraz i Polskie Stronnictwo Ludowe – 1.

 

Obietnice zawarte w umowie koalicyjnej dotyczyły:

  • Rozwoju infrastruktury drogowej m.in. poprzez:

rozbudowę sieci dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku w kierunku Międzylesia (Wrocław – Kłodzko – Międzylesie – granica państwa) – wpisanie do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych drogi S8 Kobierzyce – Kłodzko – Boboszów z przebiegiem i węzłem w okolicach Sobótki  i stosowne do tego aneksowanie dokumentacji dotyczącej opracowania studium korytarzowego tej trasy oraz zlecenie i opracowanie studium korytarzowego i studium wykonalności dla odcinka drogi ekspresowej łączącej węzeł S8 Sobótka z węzłem S3 w Bolkowie przez Świdnicę  i Świebodzice oraz zlecenie dokumentacji projektowej dla przebudowy lub budowy dróg krajowych łączących węzeł S3 w Bolkowie z Wałbrzychem  i Jelenią Górą (do realizacji z nowego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad po 2023 roku).

Utrzymanie większości zjazdów z A4 po planowanej modernizacji autostrady; wpisanie do nowego kontraktu wojewódzkiego i przystąpienie do realizacji obwodnic miast w ciągu dróg wojewódzkich m.in.: Strzegomia, Dzierżoniowa, Złotoryi, Boguszowa Gorce, Góry, wschodniej obwodnicy Wrocławia oraz w ciągu dróg krajowych obwodnic m.in.: Ścinawy wraz z mostem na Odrze, Świdnicy, Milicza; przekazanie na rzecz samorządu województwa, w celu ich reaktywacji, nieczynnych linii kolejowych, w szczególności linii wskazanych w załączniku wraz z aplikowaniem o proporcjonalne wsparcie ze wszystkich dostępnych programów rządowych. Budowę systemu kolei aglomeracyjnej na trzech obszarach: miedziowym, wrocławskim, sudeckim oraz podjęcie działań na rzecz ich powiązania infrastrukturą o wysokich parametrach prędkości.

  • Rozwoju gospodarczego województwa m.in. poprzez:

obniżenie o 15 % podatku miedziowego oraz wprowadzenie udziału samorządu w tym podatku z dniem 1 kwietnia 2019; budowę parku technologicznego w Lubinie jako narzędzia rozwoju obszaru LGOM; wsparcie użeglownienia Odrzańskiej Drogi Wodnej. Wsparcie rozwoju Stawów Milickich.

  • Ochrony Zdrowia m.in. poprzez:

budowę nowego modułowego szpitala onkologicznego; wsparcia budowy Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej i Ośrodka Senioralnego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Wsparcie infrastruktury uzdrowiskowej na terenie Dolnego Śląska.

  • Ochrony Dziedzictwa Kulturowego m.in. poprzez:

podjęcie działań legislacyjnych na rzecz wzmocnienia ochrony miejsc pamięci narodowej ratowanie i zagospodarowanie zagrożonego materialnego dziedzictwa kulturowego w tym wsparcie dla najcenniejszych obiektów zabytkowych regionu oraz działania mające na celu uznanie za pomniki historii najważniejszych obiektów i miejsc historycznych.

  • Ochrony Środowiska m.in. poprzez:

stworzenie programu walki ze smogiem dla gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Województwie Dolnośląskim w szczególności w miejscowościach o charakterze turystycznym i uzdrowiskowym; starania o zracjonalizowanie gospodarki odpadami na terenie województwa i w konsekwencji obniżenie cen śmieci. Wsparcie programu gazyfikacji gmin Dolnego Śląska.

  • Rozwoju Sportu i Turystyki m.in. poprzez:

wsparcie budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, Centrum Sportowego im. Ireny Szewińskiej w Lubinie oraz Stadionu klubu Górnik Nowe Miasto Wałbrzych. Podjęcie działań na rzecz stworzenia Centralnego Ośrodka Sportu w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wsparcie przez Ministerstwo Sportu rozbudowy infrastruktury sportowej m.in. w takich dyscyplinach jak pływanie (program Dolnośląski Delfinek) i kolarstwo

  • Utworzenie grupy roboczej której zadaniem będzie przeanalizowanie aktów prawnych dotyczących samorządu.
Źródło:
Twitter, Radio Wrocław
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.