Connect with us

Polska

Rosja odmówiła możliwości rekonstrukcji wraku Tupolewa

Dodano

dnia

podkomisjasmolensk.mon.gov.pl

Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem opublikowała komunikat, w którym informuje, że strona rosyjska odmówiła możliwości rekonstrukcji wraku samolotu.

W informacji opublikowanej przez rzeczniczkę komisji, Martę Palonek czytamy, że taka postawa strony rosyjskiej świadczy o „złej woli” lub „absolutnym braku kompetencji”.

„Informujemy, że w związku z wystąpieniem z marca bieżącego roku Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego do strony rosyjskiej o możliwość dokonania w Smoleńsku rekonstrukcji wraku strona rosyjska odpowiedziała odmownie”

– czytamy.

„Zgodnie z pismem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej z dnia 22 maja 2018 r. niemożliwa jest  „rekonstrukcja samolotu z odłamków, zebranych na miejscu zdarzenia bez ich naruszenia, zmiany ich wyglądu i cech szczególnych

– brzmi komunikat.

 

Komisja: Absolutny brak kompetencji lub zła wola

„Stanowisko strony rosyjskiej świadczy o złej woli lub absolutnym braku kompetencji w zakresie badania katastrof lotniczych. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w swojej instrukcji (Manual of Aircraft Accident and Incident Investigation Doc. 9756 patr.3, chap.8)  uznaje bowiem rekonstrukcję za niezwykle istotną i pomocną w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy”

– czytamy dalej.

 

Kluczowa procedura

„W sposób oczywisty fachowa rekonstrukcja,  zgodna z zaleceniami ICAO, w żaden sposób nie zagraża naruszeniu, zmianie wyglądu i cech szczególnych elementów wraku samolotu. Przeciwnie jest kluczową procedurą pozwalającą na ustalenie przyczyn katastrofy”

– podkreślała w komunikacie rzecznik komisji.

 

Znamiona prowokacji

„Stanowisko strony rosyjskiej potwierdza diagnozę zawartą w raporcie Rady Europy, porównującą działania Federacji Rosyjskiej do zachowań ZSRR w sprawie ludobójstwa katyńskiego i nazywa je wprost działaniami noszącymi znamiona prowokacji”

– zaznaczyła.

Źródło:
podkomisjasmolensk.mon.gov.pl

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.